Playa de Muro – kurort rodzinny i piękna plaża dla każdego w północnej części wyspy

Najdłuższa na Majorce, piękna, rajska plaża, a dodatkowo natura na wyciągnięcie ręki – oto Playa de Muro – miejsce idealne dla każdego.

Playa de Muro – Majorka

Playa de Muro to dość popularny kurort wypoczynkowy, ukierunkowany głównie na rodziny z dziećmi. Znajduje się w północnej części Majorki, w Zatoce Alkudyjskiej i przynależy do miasteczka Muro. Położony jest pomiędzy dwiema równie znanymi i popularnymi na wyspie miejscowościami – Puerto de Alcudia oraz Can Picafort.

W Playa de Muro jest wszystko to, czego każdy turysta może potrzebować podczas swoich wakacji – supermarkety, apteki, restauracje, bary oraz sklepy z pamiątkami.

Jak dojechać do Playa de Muro

Standardowo, najłatwiej i najszybciej można się tutaj dostać za pomocą samochodu. Aczkolwiek Playa de Muro jest dość dobrze skomunikowana, więc jeśli nie planujesz wynajmować samochodu podczas urlopu, bez problemu dojedziesz tu z lotniska komunikacją miejską oraz będziesz mógł poruszać się po wyspie.

Samochód

Aby dojechać do celu samochodem z lotniska musisz kierować się autostradą Ma-19 i następnie zjechać zjazdem nr 3 na Ma-20. Później, po ok. 15 km zjedź zjazdem nr 3 na autostradę Ma-13 w kierunku Son Castelló/Inca/Alcudia. Kieruj się cały czas na Puerto de Alcudia. Prawie na samym końcu trasy dojedziesz do ronda, na którym zjedź na drogę Ma-3470 (pierwszy zjazd) w kierunku Can Picafort/Artá. Po ok. 4 km dojedziesz do kolejnego ronda, na którym musisz zjechać drugim zjazdem i kierować się już tylko na Playa de Muro.

Jeśli wybierasz się do Playa de Muro z portu w Alcudii bądź Can Picafort, wystarczy jechać drogą Ma-12, która łączy Puerto de Alcudia a miasteczkiem Artá.

Jeśli jedziesz z południa lub wschodu wyspy, powinienes kierować się najpierw na Manacor lub Artá, a stamtąd drogą Ma-12 na Can Picafort i następnie Playa de Muro.

Komunikacja miejska

Playa de Muro, jak już wyżej wspomniałam, jest nieźle skomunikowana.

Bezpośrednio z lotniska dojedziesz do Playa de Muro linią A32 – kursującą na trasie Can Picafort – Lotnisko. Ta linia kursuje jednak tylko w sezonie, od kwietnia do końca października.

Do Palmy z Playa de Muro jeździ autobus nr 302, kursujący na linii Can Picafort – Palma.

Dodatkowo – w sezonie – w okolicy kursują linie 315 – na trasie Sa Pobla – Badia d’Alcudia oraz 324 – na trasie Can Picafort – Alcudia.

Aktualne rozkłady jazdy możesz sprawdzić na stronie TIB.

Parkingi

W całym kurorcie, jak i przy samej plaży znajduje się wiele parkingów. Są one bezpłatne i generalnie jakieś większe problemy z zaparkowaniem samochodu mogą pojawić się tylko w miesiącach letnich (lipiec, sierpień), kiedy ta zona jest naprawdę oblegana.

Playa de Muro - Majorka
Playa de Muro – Majorka – jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie
Playa de Muro na Majorce
Playa de Muro na Majorce

Co robić i co zobaczyć w Playa de Muro?

Plaża

W Playa de Muro znajduje się najdłuższa na Majorce plaża. Ma ona długość ponad 5 km i nosi tą samą nazwę, co cały kurort – Playa de Muro. Ten odcinek wybrzeża Majorki jest również bez wątpienia jednym z najpiękniejszych na całej wyspie.

Plaża jest podzielona na 4 sektory:

Sektor 1 to najbardziej zurbanizowana część kurortu. Znajduje się tutaj odcinek plaży o długości 1,6 km i jest ona kontynuacją plaży Playa de Alcudia. Tak naprawdę ciężko jest odróżnić od siebie Playa de Muro i Playa de Alcudia. Jedyną różnicą jest fakt, iż w części plaży Muro jest więcej roślinności.

Sektor 2 – ten odcinek plaży ma długość ok. 1,7 km, jest mniej zurbanizowany i od pierwszego sektora oddziela go kanał Siurana (zwany też s’Oberta), wpadający do morza. To kanał tworzący drenaż terenu podmokłego Parku Naturalnego S’Albufera.

Sektor 3 to tak zwana Playa Es Comú – jest to najbardziej dziewiczy teren w tym rejonie. Jego długość wynosi prawie 1,5 km. Znajdują się tutaj wydmy, a za nimi bujny las sosnowy. Cały sektor stanowi część Parku Naturalnego S’Albufera de Mallorca. W pobliżu nie ma żadnych zabudowań, a cały obszar wydm i roślinności został odgrodzony, aby zapobiec jego degradacji – jest on niezbędny do utrzymania i regeneracji plaży. Na obszarze tego chronionego terenu znajduje się jednak kilka zacienionych tras wycieczkowych. Jest to bardzo przyjemne miejsce na spacer.

Sektor 4 ma długość 430 m, łączy się z kurortem Can Picafort i nosi nazwę Es Capellans lub Casetes des Capellans. Tutaj również rosną krzewy i sosny. Nazwa tego sektora pochodzi od znajdujących się tutaj niewielkich domków mieszkalnych, niegdyś zamieszkiwanych przez księży (capellans) z kościoła w Muro.

Do sektorów 1, 2 i 4 można łatwo dojechać samochodem i zaparkować w pobliżu plaży. Znajdują się tutaj również chodniki i kładki dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Sektor 3 z kolei nie ma przystosowanego dostępu, ani parkingów. Ze względu na bujny las sosnowy dojazd samochodem z pobliże plaży jest niemożliwy.

Wydmy przy plaży - Playa de Muro, Majorka
Wydmy przy plaży

Dojazd do poszczególnych sektorów od strony Playa de Alcudia:

Aby dostać się na plażę w sektorach 1 lub 2 wystarczy, że z głównej drogi (Avenida de s’Albufera) zjedziesz w którąś z pobocznych uliczek i znajdziesz miejsce do zaparkowania.

Aby dotrzeć do sektora 3, musisz jechać w kierunku Can Picafort, ale w momencie, kiedy zobaczysz, że kończy się strefa hoteli, skręć w lewo w ulicę Calle Arenes. Tam za parkingiem obok hotelu Iberostar Albufera Playa znajduje się jedno z wejść do sektora 3.

Aby dojechać do sektora 4, na rondzie przy Can Picafort zjedź czwartym zjazdem i kieruj się za znakiem na “Casetes dels Capellans”. Tam zobaczysz spory parking, gdzie możesz zaparkować samochód, a zaraz za nim plażę.

Playa de Muro jest w całości plażą piaszczystą, z drobnym piaskiem i krystalicznie czystymi wodami. Zejście do morza jest łagodne, a dno przez długi czas płytkie, więc jest to jedna z tych plaż, które są idealne dla każdego, a zwłaszcza dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych.

Z reguły wody w tym miejscu są spokojne i bezpieczne. Jest to plaża naprawdę długa i otwarta, więc trzeba mieć jednak na uwadze, że czasami – w zależności od wiejącego wiatru – mogą pojawić się fale.

Otoczenie plaży jest przepiękne. Mimo, iż w pobliżu znajdują się hotele i domy mieszkalne, są one otoczone rosnącymi tutaj głównie sosnami, co zapewnia uczucie bliskości z naturą oraz odrobinę prywatności.

W kurorcie Playa de Muro nie ma jako takiej promenady, znanej między innymi z Playa de Alcudia czy Can Picafort. Na całej długości wybrzeża, w każdym sektorze jest wydzielonych po prostu kilka wejść na plażę.

Playa de Muro, Majorka
Kładka i zacumowane łodzie
Kładka i zacumowane łodzie w kanale pomiędzy sektorami 1 i 2

Udogodnienia na plaży, sporty i atrakcje wodne – Playa de Muro

Playa de Muro – za wyjątkiem sektora 3 – jest fantastycznie wyposażona we wszystkie niezbędne udogodnienia, które pozwolą Ci cieszyć się dniem spędzonym na plaży. Na różnych odcinkach plaży znajdują się leżaki i parasole, które można wypożyczyć, prysznice i toalety oraz kilka wejść dostosowanych dla osób niepełnosprawnych.

Jeśli chodzi o sporty wodne, to wybór jest naprawdę szeroki. Miejsce oferuje sporo atrakcji wodnych, jak parasailing, przejażdżka na bananie czy nartach wodnych. Dużą popularnością w tym rejonie cieszy się kitesurfing i windsurfing. Popularne są tutaj również skutery wodne oraz SUP (StandUp Paddle). Na miejscu można wypożyczyć także rowery wodne.

Dodatkowo na amatorów siatkówki plażowej czekają tu specjalnie przygotowane boiska.

Za plażą znajduje się duży wybór restauracji, kawiarni i barów, a także supermarkety. W kilku miejscach na samej plaży znajduje się również kilka chiringuitos, czyli “barów na plaży”.

Na całej długości Playa de Muro, w każdym z sektorów, podczas sezonu nad bezpieczeństwem osób korzystających z plaży czuwają ratownicy.

Park Naturalny S’Albufera

Jest to miejsce idealne dla miłośników przyrody. Park Naturalny S’Albufera, znajdujący się w Playa de Muro, to największe mokradło na Balearach. Miejsce to jest domem dla wielu gatunków bezkręgowców, płazów, gadów i ssaków. Ponadto park jest rajem dla ornitologów. Występuje tutaj mnóstwo gatunków ptaków miejscowych, a dodatkowo S’Albufera jest punktem tranzytowym dla licznych gatunków wędrownych.

Wejście do parku znajduje się pomiędzy sektorami 1 i 2 plaży, przy moście, zwanym Pont dels Anglesos. To tutaj też most przecina kanał Canal de Siurana, wpływając do morza i dzieląc plażę na oba sektory.

Jeśli lubisz spędzać czas na łonie natury, a dodatkowo cenisz sobie spokój, to wycieczka rowerowa lub spacer po Parku Naturalnym S’Albufera będzie dla Ciebie fantastycznym rozwiązaniem, a także okazją do podglądania zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Kanał - Canal de Siurana, dzielący sektory 1 i 2, Playa de Muro, Majorka
Kanał – Canal de Siurana, dzielący sektory 1 i 2
S'Albufera, Majorka
S’Albufera, Majorka
Park Naturalny S'Albufera, Majorka
Park Naturalny S’Albufera, Majorka

Co zobaczyć w pobliżu Playa de Muro?

Kierując się na północ, warto odwiedzić Puerto de Alcudia oraz jego sąsiednie, siostrzane miasteczko – Alcudia. Tutaj możesz podziwiać ruiny rzymskiego miasta Pollentia oraz stare miasto otoczone średniowiecznymi murami obronnymi.

Dalej warto odwiedzić miasteczko Pollença, Port de Pollença, czy Półwysep Formentor lub śliczną zatokę Cala Sant Vicenç.

Jadąc w drugą stronę w kierunku wschodnim wyspy, jako pierwsze napotkasz Can Picafort oraz Son Serra de Marina i Necropolis de Son Real – czyli cmentarz fenicki. Dalej wartymi odwiedzenia są plaża Cala Mesquida, miasteczko Artá czy przepiękna Cala Ratjada.

Kanał i zacumowane łodzie
Kanał i zacumowane łodzie
Canal de Siurana, Playa de Muro, Majorka
Canal de Siurana

Playa de Muro – czy warto?

Cały kurort Playa de Muro zdecydowanie jest warty Twojej uwagi. Ciekawa baza hotelowa, duży wybór restauracji i barów zaspokajających potrzeby wszystkich gustów, przepiękna i przede wszystkim zadbana plaża, spektakularny kolor wody, fantastyczne widoki panoramiczne, wszystkie najważniejsze udogodnienia, a do tego poczucie prywatności, zapewniane przez lasy sosnowe, odgradzające Cię od głównych ulic i zgiełku. Same plusy!

Ze względu na to, iż plaża jest tak długa i różnorodna, każdy może znaleźć tutaj miejsce idealne dla siebie. Możesz skorzystać i wypożyczyć jeden z przygotowanych już leżaków i parasoli lub przyjechać na plażę z całym ekwipunkiem i wbić własny parasol na wybranym przez Ciebie kawałku ustronnego miejsca.

A jeśli preferujesz bardziej naturalny, dziki klimat i masz ochotę rozłożyć koc w cieniu oferowanym przez rosnące tutaj sosny, to sektor 3 będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Pamiętaj tylko, aby zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy oraz prowiant i napoje, gdyż w pobliżu nie ma żadnych sklepów ani restauracji – najbliższe znajdują się albo w Es Capellans, albo w strefie hoteli, na początku sektora 2.

Krystalicznie czyste wody i molo - Playa de Muro, Majorka
Krystalicznie czyste wody i molo – Playa de Muro, Majorka
Molo przy plaży, Playa de Muro, Majorka
Molo przy plaży w pochmurny dzień
error: