Can Picafort – stara wioska rybacka w północno-wschodniej części wyspy

W dzisiejszym poście przedstawię Ci Can Picafort – miasteczko, w którym spędziłam moje pierwsze 3 lata na wyspie. Co o nim sądzę? Tego dowiesz się na końcu artykułu 🙂

Can Picafort to miasteczko na wybrzeżu, które oferuje wiele ciekawych atrakcji i gdzie możesz cieszyć się wakacjami całą rodziną!

Ostatnia aktualizacja artykułu: marzec 2023

Informacje ogólne o Can Picafort

Can Picafort (znana także jako Ca’n Picafort) jest popularną miejscowością turystyczną położoną na północnym wybrzeżu wyspy. Znajduje się w Zatoce Alkudyjskiej, około 10 km na południe od miasteczka o tej samej nazwie i przynależy do gminy Santa Margalida.

Miejsce to jest odwiedzanie głównie przez Niemców, Brytyjczyków i Irlandczyków.

Warto tutaj dodać, że pomimo tego, iż ta nadmorska miejscowość jest typowo turystyczna, nie jest ona centrum imprezowym, jak np. Magaluf czy El Arenal. Tutaj głównym celem są spokojne, relaksujące wakacje przy plaży dla całej rodziny.

can picafort, majorka
Can Picafort, Majorka

Historia i kultura Can Picafort

Powstanie Can Picafort datowane jest na epokę brązu. Dokumenty historyczne potwierdzają istnienie populacji tutaj w połowie XIX wieku. Jednakże historia osadnictwa na tym odcinku wybrzeża wykracza daleko w przeszłość, co potwierdzają nekropolie z okresu Talaiot.

Dobrze zachowana do dziś jest nekropolia Son Real, która znajduje się w pobliżu Ca’n Picafort, na niewielkim cyplu Punta des Fenicis. Ten prehistoryczny cmentarz pochodzi prawdopodobnie (jak oceniają naukowcy, którzy badali znaleziska kości) z VII do IV wieku p.n.e.

W latach 60-tych, miejscowość była maleńką wioską rybacką, którą zamieszkiwało tylko 200 osób. Can Picafort przeżyło boom turystyczny, który rozpoczął się na Majorce na początku lat 70-tych. Z biegiem czasu wioska rozwinęła się do tego stopnia, że stała się bardzo ważnym kompleksem turystycznym na wyspie z doskonałą infrastrukturą. Dziś posiada ogromną ilość ofert hoteli, apartamentów i restauracji.

widok na port w can picafort na majorce
Port w Can Picafort na Majorce

Główne atrakcje, czyli co zobaczyć i co robić w Can Picafort

Plaża

Sercem i główną atrakcją miasteczka jest plaża. Playa de Can Picafort, bo to o niej mowa, jest piaszczystą plażą z białym piaskiem, skąpaną w turkusowych wodach Morza Środziemnego. Minuesm tej plaży jest fakt, iż jest ona dość wąska, dlatego latem zawsze jest pełna.

plaża Can Picafort, Majorka, główna atrakcja Can Picafort
Plaża Can Picafort, Majorka

Kierując się na południe, w dzielnicy Son Baulo znajdziesz kolejną plażę – Playa Son Baulo. Jest to niewielka, również piaszczysta plaża, ale nie jest już tak oblegana jak główna plaża Can Picafort.

plaża Son Baulo, Can Picafort, Majorka
Plaża Son Baulo, Majorka

Idąc dalej, możesz dojść także do kolejnej plaży – Playa de na Patana.
Z kolei po drugiej stronie kurortu masz do wyboru kolejne plaże – Es Comú i Playa de Muro.

Spacer po promenadzie

Promenada w Can Picafort biegnie przez całą długość kurortu. Jest to raj dla miłośników spacerów. Znajduje się tu mnóstwo barów i restauracji, gdzie można usiąść i zjeść obiad czy kolację, lub przy orzeźwiającym drinku zrelaksować się podziwiając morskie fale.

Sporty i atrakcje wodne

Jeśli lubisz sporty i wszelkiego rodzaju atrakcje wodne, Can Picafort ma dla Ciebie bogatą ofertę. Czekają tutaj na Ciebie wypożyczalnie rowerów wodnych, łodzi, motorówek czy sprzętu do nurkowania. Możliwe jest tutaj także praktykowanie żeglarstwa, windsurfingu, kajakarstwa, a nawet możesz spróbować bardzo popularnego na Majorce parasailingu! Są też dostępne przejażdżki na dmuchanym bananie czy sofie. Lubisz pograć w siatkówkę plażową? Proszę bardzo! Wzdłuż plaż znajdziesz kilka boisk. Jak widzisz, wybór naprawdę jest dość konkretny.

boisko do gry w siatkówkę plażową, Can Picafort, Majorka
Boisko do gry w siatkówkę plażową

Gokarty

W Can Picafort znajduje się największy na Majorce tor kartingowy – Karting Can Picafort. Ma on długość 1600m. Na terenie obiektu znajduje się bezpłatny parking i bar tematyczny – Fórmula 1 Racing Café – z dużym tarasem z widokiem panoramicznym na cały tor. Karting Can Picafort dysponuje gokartami dla wszystkich kategorii i wieku uczestników oraz zapewnia opiekę wykwalifikowanych instruktorów.

Godziny otwarcia:
01 Maj – 31 Października: codziennie 10.00-22.00
01 Listopad – 30 Kwietnia: od wtorku do niedzieli 9.00-13.00 i 15.00-19.00. W poniedziałki jest otwarte tylko wtedy, gdy akurat w ten dzień wypada jakieś święto.

Ceny w zależności od wieku/zaawansowania wahają się między 15€ a 40€.

Adres:
Carretera Alcudia – Artá s/n
07458 Can Picafort 

tor gokartowy, Karting Can Picafort, Majorka

Buggy

W kurorcie znajduje się również firma organizująca wycieczki buggy – Buggy 4 Fun. Jeśli masz ochotę na poznanie wyspy w nieszablonowy, ciekawy sposób, to jest to dla Ciebie najlepsza alternatywa. Do wyboru są 3 trasy i żeby móc prowadzić buggy musisz mieć skończone 19 lat i posiadać prawo jazdy.

Na ich stronie znajdziesz nawet informacje w języku polskim: Buggy Tours Mallorca

Buggy, Majorka
Buggy, Majorka

Przejażdżka konna

Rancho Can Picafort, które znajduje się w kurorcie, organizuje wycieczki konne poprzez las i po plaży Son Baulo i sąsiednim kurorcie Son Serra de Marina. Oferują opiekę wykwalifikowanych instruktorów, środki bezpieczeństwa i cały sprzęt niezbędny do przejażdżki, a konie są dobierane do osoby pod względem wieku, wysokości i poziomu zaawansowania.

Adres:
Carretera Alcúdia-Artà, km. 21,5

Rancho Can Picafort, Majorka
Rancho Can Picafort

Rejs z obserwacją delfinów

Podczas organizowanej w Can Picafort wycieczki łodzią będziesz miał możliwość podziwiania nie tylko malowniczego krajobrazu Majorki, ale także obserwacji delfinów w ich środowisku naturalnym. To świetna atrakcja dla całej rodziny, która z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń! Rezerwacji możesz dokonać tutaj: Rejs z obserwacją delfinów

rejs z obserwacją delfinów, Can Picafort, Majorka
Rejs z obserwacją delfinów w Can Picafort na Majorce

Zakupy

W Can Picafort znajduje się dużo sklepików i stoisk, które powstały z myślą o turystach. Pełno w nich różnego rodzaju pamiątek i bibelotów.

Również w każdy piątek w godzinach 9.00-14.00 w dzielnicy Son Baulo możecie zrobić sobie spacerek po tradycyjnym cotygodniowym targu. Znajdziecie tu mnóstwo produktów lokalnych, takich jak sery, wędliny, owoce czy warzywa, ale również wyroby rzemieślnicze czy ubrania.

Cotygodniowy targ w Can Picafort na Majorce

Co zobaczyć w pobliżu Can Picafort

Finca Publica i Necropolis Son Real

Finca Publica Son Real jest to posiadłość rozciągająca się na powierzchni 395 hektarów, która oferuje Wam szlaki wędrowne, prehistoryczne osady, dziewicze plaże, farmę z miejscowymi zwierzętami i muzem. Jest to fajny pomysł na spędzenie dnia i ciekawą wycieczkę.

Na terenie Son Real, na niewielkim cyplu Punta des Fenicis, znajduje się prehistoryczny cmentarz z doskonale zachowanymi grobowcami – Necropolis Son Real. Obszar nekropolii rozciąga się na około 800m2 i możecie tutaj obejrzeć 110 różniących się między sobą kształtem grobowców. Najstarsze z nich pochodzą z VII wieku p.n.e. Przypuszcza się, że sporą część cmentarza została pochłonięta przez wody Morza Środziemnego.

Necropolis, Son Real, Majorka
Necropolis Son Real, Majorka

Son Serra de Marina

Son Serra de Marina to maleńka, urokliwa wioseczka, znajdująca się nieopodal Son Real. Jest to jedno z niewielu miejsc na wyspie, które do tej pory uchroniło się od masowej turystyki.

Colonia de San Pedro

Colonia de San Pedro to niewielka, atrakcyjna i spokojna miejscowość. Znajduje się w pobliżu wielu miejsc o dużych walorach krajobrazowych i jest bazą dla wielu ciekawych wycieczek.

Playa de Muro

Kierując się na zachód od Can Picafort, możesz wybrać się do Playa de Muro. Ten kurort posiada plażę o długości prawie 6 km, co czyni ją najdłuższą plażą na Majorce. Jest również uważana za jedną z najlepszych i najpiękniejszych plaż na całej wyspie.

Park Natural S’Albufera

Jeśli jesteś osobą, która uwielbia spędzać czas na łonie natury, idealnym wyborem będzie dla Ciebie rezerwat przyrody Park Natural S’Albufera. Jest to podmokły teren, poprzecinany siecią szlaków turystycznych, na którym żyje wiele różnych gatunków fauny.

Park Przyrody S'Albufera, Majorka
Park Natural S’Albufera

Alcudia

Alcudia to bardzo znane wśród turystów miasteczko na Majorce. Miejsce to jest przepełnione historią i charakteryzuje je stare miasto z labiryntem wąskich uliczek, krzyżujących się pomiędzy starymi kamienicami, dodatkowo otoczone średniowiecznymi murami obronnymi.

Port d’Alcudia

Port d’Alcudia (lub inaczej Puerto de Alcudia) to znany kurtort turystyczny, oddalony od Can Picafort o 10 km. Oprócz portu znajduje się tutaj długa, piękna, piaszczysta plaża, a samo miasteczko portowe słynie z szerokiej oferty branży gastronomicznej, hotelarskiej oraz rozrywkowej.

Port Pollensa

Piękne, spokojne i piaszczyste plaże, fantastyczne krajobrazy, a dodatkowo długa promenada z mnóstwem restauracji i kawiarni – oto następny, znajdujący się w okolicy kurort – Port de Pollensa.

Pollensa

Pollensa (inaczej Pollença) to kolejne miasteczko, które charakteryzuje się siecią wąskich uliczek, a głównym jego punktem jest wzgórze z kapliczką – Calvario. Aby dotrzeć do owej kapliczki i móc podziwiać piękne widoki, musisz najpierw pokonać 365 schodów.

Półwysep Formentor

Półwysep Formentor to jedno z najpiękniejszych miejsc na Majorce. Czeka tutaj na Ciebie 20 km niesamowitych, malowniczych krajobrazów.

Bodega Butxet – Winnica w Muro

Jeśli jesteście miłośnikami wina, w połowie drogi pomiędzy Can Picafort i pobliskim miasteczkiem Muro, znajdziecie małą lokalną winnicę. Oferuje ona degustację 3 wytwarzanych w niej gatunków tego trunku: Merlot, Cabernet i Syrah. Jak w każdej winnicy, tak i w tej możecie zakupić wybrane przez siebie wino, jako pamiątkę z urlopu i wspominać Majorkę przy jego lampce podczas długich, jesiennych wieczorów 🙂

Tutaj zdjęcie orientacyjne z Google Maps

Mapa dojazdu do Bodegas Butxet

Jak sam widzisz, wybór zajęć jest dość spory.

Can Picafort – czy warto?

Generalnie Can Picafort jest miejscowością typowo, tylko i wyłącznie turystyczną. Ze względu na to, na dwu czy trzytygodniowe wczasy nadaje się jak najbardziej. Jest też świetną bazą wypadową do zwiedzania Majorki, ze względu na swoje położenie. Tak więc jeśli jeszcze dodatkowo masz w planach wypożyczenie samochodu, żeby móc swobodnie poruszać się po wyspie, to tym bardziej może być to dla Ciebie dobre miejsce jako baza noclegowa.

Aczkolwiek, z mojego punktu widzenia jest sporo innych kurortów, które prawdę powiedziawszy są dużo ładniejsze 😉

Can Picafort, Majorka, widok na morze i rzeźby
Can Picafort, Majorka

Życie w Can Picafort

Jak już wiesz z początku postu, spędziłam tutaj moje 3 pierwsze lata na wyspie. Szczerze muszę przyznać, że – jak dla mnie – o jakieś 2 i pół roku za długo 😉

Ale zacznę od najważniejszej rzeczy, czyli usług. W Can Picafort znajduje się generalnie wszystko, co do życia potrzebne: banki, supermarkety, zakłady fryzjerskie, przychodnia, przedszkole, szkoła, siłownia, bary, restauracje… To duży plus. Dodatkowo, miasteczko jest niewielkich rozmiarów, więc wszędzie możesz dojść pieszo. Reszta zależy już od Twoich upodobań, od tego, czy miasteczko wizualnie Ci się spodoba i od tego, czego oczekujesz od danego miejsca.

Według mnie, niestety, ale Can Picafort do życia na dłuższą metę absolutnie się nie nadaje. Latem miasteczko jest przepełnione turystami, czasem masz problem przejść spokojnie po promenadzie, musisz iść slalomem. Wiadomo, że jeśli przyjeżdżasz na Majorkę do pracy, to będzie ona pochłaniała większą część Twojego czasu i nie będziesz miał za dużo czasu, aby zwracać na nich uwagę, ale fakt to fakt.

Z kolei zimą nie spotkasz na ulicy żywej duszy. Prawie wszystko jest zamknięte, zostają Ci trzy supermarkety i kilka otwartych barów. Także żeby nie zanudzić się na śmierć musisz mieć samochód, aby móc poruszać się po wyspie i szukać rozrywek w innych miejscach.
Fakt, jest też komunikacja miejska, ale o tym będzie kiedyś osobny post… 😉

Ja jak najwięcej czasu zimą starałam się spędzać poza Majorką, święta w Polsce z rodziną i wakacje w jakimś innym miejscu. A później zwiedzanie wyspy. Chyba tylko i wyłącznie dlatego wytrzymałam tu tak długo.

Kolejna sprawa – Can Picafort to typowa wioska (jakich na Majorce wiele), w której wszyscy wszystkich znają i po krótkim czasie wiedzą o Tobie wszystko, często nawet to, czego sam o sobie do tej pory nie wiedziałeś 😉 Dla mnie jest to ogromny minus, szczerze tego nienawidzę. Nie dla mnie życie w aż tak małych mieścinach.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jesteś osobą planującą przeprowadzkę na Majorkę, ja zdecydowanie Ci odradzam Can Picafort jako miejsce do zamieszkania. Bardzo szybko się tu znudzisz, albo dostaniesz klaustrofobii i będziesz chciał stąd uciec.

Edit: Zapomniałam dodać, że jako iż Can Picafort jest ulubionym miejscem Niemców, przyjeżdżając tu do pracy musisz znać minimum podstawowe zwroty w tym języku.

Pamiętaj, że to tylko i wyłącznie moje osobiste zdanie na temat tego kurortu. Twoje wrażenia po pobycie tutaj mogą być zupełnie inne. Jeśli lubisz zimowe “miasteczka widmo” to jak najbardziej możesz się odnaleźć w tym miejscu. Cisza, spokój, puste ulice i cała plaża dla Ciebie – miejscowi często śmieją się, że takie miejsca są idealne jako plany filmowe dla produkcji o tematyce postapokaliptycznej ;). Swoją drogą myślę, że to naprawdę ciekawe doświadczenie – nagle z całego zgiełku normalnego, codziennego życia, znaleźć się choć na krótką chwilę w takim miejscu. Uważam, że każdy choć raz powinien mieć możliwość przeżyć taki kontrast, aby samemu wyrobić sobie zdanie na ten temat.

widok na can picafort, majorka
Widok na Can Picafort
Can Picafort, Majorka
Can Picafort, Majorka

Niektóre z linków w tym poście są linkami partnerskimi (linkami afiliacyjnymi). Oznacza to, że jeśli dokonasz zakupu za pośrednictwem takiego linku, ja mogę otrzymać niewielką prowizję. Nie oznacza to żadnego dodatkowego kosztu dla Ciebie, a dzięki temu wszystkie publikowane na blogu informacje pozostają darmowe.

error: