Alcudia – Majorka – miasteczko pełne historii

Piękne, wąskie uliczki, wielowiekowe, kamienne budynki, a to wszystko otoczone średniowiecznymi murami obronnymi – oto Alcudia – miejsce, gdzie poznasz smak i styl dawnego majorkańskiego życia!

Informacje ogólne o mieście Alcudia

Alcudia (po katalońsku Alcúdia) to urokliwe miasto znajdujące się w północnej części Majorki. Położone jest w dość strategicznym miejscu – pomiędzy dwoma zatokami – Zatoką Pollença i Zatoką Alkudyjską oraz w pobliżu innych znanych miejsc, jak np. miasteczko Pollença czy kurort Can Picafort.

Miasteczko Alcúdia jest bardzo znanym wśród turystów miejscem i w sezonie tętni życiem.

Jak dojechać do miasta Alcúdia?

Alcudia oddalona jest od stolicy Majorki o ok. 56 km. Najłatwiej możesz dojechać tutaj oczywiście samochodem. Z Palmy do Alcudii prowadzi autostrada Ma-13 i dojazd do miejsca docelowego może zająć Ci ok. 45 minut.

Z Palmy możesz dojechać tutaj również autobusem – linią nr 302. Kursuje on na trasie Palma de Mallorca – Alcúdia – Port d’Alcúdia – Playa de Muro.

Ewentualnie jeśli znajdujesz się w którymś z pobliskich miasteczek lub kurortów – Pollença, Port Pollença lub Can Picafort – możesz skorzystać z linii nr 322, kursującej na trasie Can Picafort – Pollença.

Aktualny rozkład jazdy autobusów znajdziesz na stronie TIB.

Parking w Alcudii

Będąc w miasteczku Alcudia stosunkowo łatwo jest zaparkować samochód. Znajduje się tutaj kilka mniejszych parkingów wokół murów obronnych starego miasta oraz jeden duży, tuż przy wejściu do ruin rzymskich Pollentia – naprzeciwko Kościoła Św. Jakuba – po drugiej stronie ulicy.

Wszystkie parkingi w Alcudii są bezpłatne.

Alcudia – krótka historia miasta

Obszar dzisiejszej Alcudii był zamieszkiwany już w epoce talajotycznej. Świadczą o tym fakcie znajdujące się w tym rejonie talajoty (czyli megalityczne konsktrukcje, które nazwę zawdzięczają właśnie kulturze talajotycznej). Terytorium było zamieszkiwane kolejno przed Fenicjan i Greków.

Jednakże, dopiero po podboju rzymskim w II wieku p.n.e. obszar ten zyskał na znaczeniu. Rzymianie stworzyli tutaj osadę, zwaną Pollentia, która, ozdobiona wspaniałymi budynkami i teatrem, stała się najważniejszym miastem na wyspie i jej stolicą. Ruiny rzymskie możesz podziwiać tutaj do dziś.

Pollentia została złupiona i zniszczona w V w. przez Wandalów.

W IX w., gdy Majorka weszła pod panowanie Maurów oraz przyłączona została do Kalifatu Kordoby, w pobliżu ruin rzymskiego miasta utworzono gospodarstwo rolne “Al-Kudia”, co oznacza “na wzgórzu”.

Widok na palmy i jedną z bram prowadzących do miasta Alcudia, Majorka
Widok na jedną z bram prowadzących do miasta Alcudia

Ostatecznie w XIII w. wyspa została wyzwolona spod rządów arabskich przez Króla Jaume I. Jego następca – Jaume II – pod koniec XIII w. utworzył miasto Alcúdia i otoczył je murami obronnymi. Służyły one do ochrony nie tylko miasta, ale także północnej części wyspy. Miasto w wielu momentach zagrożenia było schronieniem przede wszystkim dla szlachty majorkańskiej.

Mury jednak nie wystarczyły, aby uchronić się przed piratami, którzy w XVI wieku wielokrotnie atakowali miasto, zmuszając wielu mieszkańców do ucieczki.

Spadek liczby mieszkańców był tak gwałtowny, że miastu groziło całkowite wyludnienie. W 1779 roku podjęto decyzję o budowie portu i przystosowaniu go do handlu międzynarodowego, co przyczyniło się do ponownego zaludnienia miasta.

Historyczne centrum miasta zostało odrestaurowane, nie tracąc nic ze swojego oryginalnego uroku.

Widok na góry z miasta Alcudia, Majorka
Widok na góry z miasta Alcudia, Majorka

Co robić i co zobaczyć w Alcudii?

Ruiny rzymskie Pollentia

Są to największe ruiny rzymskie na Majorce i główne stanowisko archeologiczne w północnej części wyspy. Możesz tutaj zobaczyć ruiny:

  • La Portella – czyli osiedla mieszkalnego;
  • El Forum – czyli głównego placu miejskiego, położonego w centralnej części dawnego miasteczka Pollentia. Znajdują się tutaj ruiny świątyń oraz obszar handlowy (tzw. tabernas).
  • El Teatro – czyli najmniejszego teatru rzymskiego w Hiszpanii. Ten, usytuowany na obrzeżach miasteczka, wykuty w skale teatr mógł pomieścić około 2000 osób. Zachowany w bardzo dobrym stanie, jest najbardziej reprezentatywną częścią całego kompleksu.

Na miejscu znajduje się również muzeum – Museo Monográfico de Pollentia – gdzie możesz obejrzeć przedmioty znalezione na wykopaliskach.

La Portella - ruiny rzymskie Pollentia
La Portella – ruiny rzymskie Pollentia
Teatr rzymski, Pollentia, Majorka
Teatr rzymski, Pollentia, Majorka

Spacer po starym mieście i murach obronnych miasta Alcudia

Ten wypełniony historią klejnot Majorki zaprasza do odwiedzenia jego pięknej starówki i spacerów wąskimi uliczkami miasta. Stare miasto to obowiązkowy punkt zwiedzania Alcudii. Do historycznego centrum, otoczonego średniowiecznymi murami obronnymi, prowadzą 3 bramy: Porta de Moll (znana także jako Porta de Xara), Porta de Mallorca (znana także jako Porta de Sant Sebastià) oraz Porta de Vila Roja, która niestety nie została zachowana – brama jest aktualnie prosta, surowa i można się tylko domyślać, ze kiedyś znajdował się tutaj most zwodzony.

Porta de Mallorca, Alcudia, Majorka
Porta de Mallorca, Alcudia, Majorka
Porta de Moll, Alcudia, Majorka
Porta de Moll, Alcudia, Majorka

Mury obronne o długości 1,5 kilometra i wysokości 6 metrów budowano przez ponad 60 lat – zostały ukończone w 1362 roku. Całą konstrukcję wzmocniono 26 wieżami i dodatkowo wybudowano fosę, którą możesz zobaczyć tutaj do dzisiaj.

Stare miasto to, jak w przypadku wielu miasteczek na wyspie, krzyżujące się ze sobą wąskie uliczki, dodatkowo ozdobione licznymi kwiatami w dużych donicach oraz liczne kamienice. Zrób sobie spacer po tym labiryncie i po prostu wczuj się w klimat tego miejsca.

Możesz również bez problemu wejść na mury obronne i podziwiać miasto, a także piękną panoramę okolicy z góry.

Jedna z uliczek starego miasta, Alcudia, Majorka
Jedna z uliczek starego miasta, Alcudia, Majorka
Widok z murów obronnych, Alcudia, Majorka
Widok z murów obronnych, Alcudia, Majorka

Kościół św. Jakuba

Najbardziej charakterystycznym budynkiem Alcudii jest Església de Sant Jaume, czyli Kościół św. Jakuba. Ten piękny neogotycki kościół pierwotnie był zintegrowany z murami miejskimi i stanowił część wieży strażniczej. Świątynia powstała w XIX wieku i jest rekonstrukcją oryginalnego starego kościoła warownego, który został całkowicie zniszczony.

W środku kościoła znajduje się również niewielkie muzeum parafialne, które gromadzi dzieła sztuki sakralnej z różnych epok.

Muzeum czynne jest od maja do października.

Wstęp do kościoła jest płatny 1€ – dla dorosłych. Dzieci wchodzą bezpłatnie.

Kościół Św. Jakuba, Majorka, Alcúdia
Kościół Św. Jakuba, ściana zintegrowana z murami obronnymi
Kościół Św. Jakuba, Alcudia, Majorka
Kościół Św. Jakuba

Ratusz

Kolejnym zabytkiem znajdującym się w miasteczku Alcudia jest Ratusz miejski (Ayuntamiento de Alcudia) z 1929 r. z piękną wieżą zegarową. Znajduje się on przy głównej ulicy Calle Mayor.

Can Torrò

Ciekawym zabytkowym budynkiem jest również Can Torrò. Jest to piękna rezydencja, w której znajduje się jedna z największych i najpiękniejszych bibliotek na Balearach. I chociaż jest to biblioteka, tak naprawdę pełni rolę ośrodka kultury. Organizowane są tu wystawy sztuki, koncerty jazzowe, konferencje, prezentacje książek itp.

Biblioteka Can Torró została podarowana miastu Alcudia przez niemieckiego wydawcę Reinharda Mohna, założyciela Círculo de Lectores (Kółka Czytelników) w Hiszpanii w 1962 roku.

Rynek

Uliczki miasta Alcudia są pełne restauracji i kawiarni z tarasami, gdzie możesz usiąść i odpocząć po spacerze po okolicy. Najciekawsze lokale znajdują się w rynku, czyli na głównym placu miasta – Plaza de la Constitució.

W okolicy znajduje się również wiele sklepów z pamiątkami, rękodziełem lub typowymi majorkańskimi wyrobami.

Targ

W każdy wtorek i niedzielę na ulicach starego miasta odbywa się targ. Możesz wtedy tutaj zakupić lokalne wyroby, jak produkty spożywcze – sery, wędliny, oliwki, ale również rękodzieło, ceramikę, ubrania czy biżuterię. Targ działa w godzinach 8:00-13:30.

Piwo kraftowe

Jeśli jesteś miłośnikiem piwa, miasto Alcudia oferuje szeroki wybór piwa rzemieślniczego. Znajduje się tu również kilka barów i restauracji specjalizujących się w lokalnym piwie.

Plaza de Toros

Czyli arena korridy. To najstarsza arena na Majorce, która może pomieścić ponad 1000 osób. Zbudowana została w 1892 roku w bastionie obrony wojskowej “El Baluart de Sant Ferran”. Miejsce to było częścią struktury muru zbudowanego w XVII w. i do dziś możesz tutaj zobaczyć budkę wartowniczą.

Co roku w tym miejscu odbywały się dwie duże korridy – 25 lipca i 15 sierpnia.

Na szczęście rada miejska Alcudii zadecydowała o zaprzestaniu organizowania tych imprez, tak więc walki byków nie będą się już tutaj odbywały. Cała hala widowiskowa w Alcudia stanie się przestrzenią “społeczno-kulturalną”.

Port d’Alcúdia

Port d’Alcúdia (lub inaczej Puerto de Alcudia) to znany kurtort turystyczny posiadający dużą bazę hoteli, bogatą ofertę gastronomiczną, szeroki wybór sportów wodnych oraz nieźle rozwiniętą ofertę branży rozrywkowej dla wielbicieli życia nocnego.

Znajduje się tutaj również piaszczysta plaża Platja d’Alcúdia (Playa de Alcudia).

Port d’Alcúdia oddalony jest od miasteczka Alcudia o niecałe 3 km. Możesz tutaj dojechać samochodem, autobusem lub zrobić sobie po prostu ok. 30 minutowy spacer.

Plaża, Port d'Alcúdia
Plaża, Port d’Alcúdia
plaża, playa de alcudia, majorka
Playa de Alcudia

Oratori de Santa Anna

To mała kapliczka, wybudowana w XIII w. Znajduje się około 400-500 metrów od starego miasta, przy ulicy Carrer Cementeri, przy drodze prowadzącej z Alcudii do Artá. Kapliczka Świętej Anny uważana jest za najstarszy kościół na Majorce.

Co zobaczyć w pobliżu Alcudii?

Ze względu na swoje położenie, Alcudia jest idealną bazą wypadową do zwiedzenia północnej części wyspy. Będąc tutaj warto odwiedzić kilka innych ciekawych miejsc, których w okolicy jest sporo.

Alcudia Hidropark

To park wodny znajdujący się w Puerto de Alcudia. Zjeżdżalnie, dmuchane zamki, trampoliny, a nawet pole do mini-golfa – to świetny pomysł na rozrywkę dla całej rodziny.

Es Mal Pas – Bon Aire

Mal Pas to urokliwa dzielnica, położona zaledwie kilka km od Alcudii. Znajduje się tutaj kilka plaż, skaliste wybrzeże i przystań Bonaire, gdzie działa kilka restauracji. Jest to bardzo spokojna okolica, oferująca piękne widoki.

La Victoria

Kierując się dalej na północ dotrzesz do obszaru całkowicie naturalnego, zwanego Peninsula de La Victoria (lub też Peninsula del Pino). To mały półwysep i jeden z najbardziej dziewiczych obszarów przyrodniczych i krajobrazowych na wyspie.

W okolicy znajduje się kilka małych i kamienistych zatok i, na wysokości 150 m.n.p.m., spektakularny punkt widokowy i pustelnia.

Alcanada

Alcanada to bardzo przyjemny i spokojny obszar nadmorski. Możesz stąd podziwiać panoramę Zatoki Alkudyjskiej, a z drugiej strony małą wysepkę z latarnią morską.

Reserva Natural de s’Albufereta

Przybrzeżne tereny podmokłe Rezerwatu Przyrody s’Albufereta są jednym z klejnotów zatoki Pollença, zarówno ze względu na ich szczególny krajobraz, jak i na ich wartości ornitologiczne i botaniczne.

Pollença

Pollença to kolejne miasteczko charakteryzujące się labiryntem wąskich uliczek. Jego głównym punktem rozpoznawczym jest Calvario, czyli wzgórze z kapliczką, do której prowadzi 365 schodów. Z góry rozciągają się fantastyczne widoki.

Port de Pollença

Ten, znajdujący się w Zatoce Pollença kurort (zwany również Puerto de Pollensa), ma po prostu wszystko – wspaniałe krajobrazy, piękne i spokojne, piaszczyste plaże, długą promenadę, mnóstwo kawiarni i restauracji oraz idylliczny klimat.

Cala San Vicente

Cala de San Vicente to grupa 4 zatoczek z krystalicznie czystą wodą położonych u podnóża pasma górskiego Cavall Bernat. Znajdują się tutaj również prehistoryczne jaskinie l’Alzineret.

Półwysep Formentor

Półwysep Formentor to najdalej na północ wysunięta część Majorki. Jest przedłużeniem pasma górskiego Serra de Tramuntana, o długości 20 km. Malownicze krajobrazy, a do tego droga prowadząca przez cały półwysep, która jest atrakcją sama w sobie. Formentor to najpiękniejsze miejsce na całej wyspie.

Playa de Muro

Znajdująca się pomiędzy kurortami Playa de Alcudia i Can Picafort, Playa de Muro to najdłuższa piaszczysta plaża na Majorce. Jej długość to prawie 6 kilometrów. Jest uznawana za jedną z najlepszych plaż na wyspie.

Park Natural de s’Albufera

To kolejny rezerwat przyrody w tych okolicach. S’Albufera jest największym i najważniejszym obszarem podmokłym na Balearach. Na tym terenie, poprzecinanym siecią szlaków turystycznych, możesz spotkać wiele gatunków fauny.

Can Picafort

Can Picafort to, oddalone o 10 km od Alcudii, nadmorskie miasteczko. Niegdyś wioska rybacka, dzisiaj jest bardzo znanym i ważnym kompleksem turystycznym.

Mury obronne, Alcudia, Majorka
Mury obronne, Alcudia, Majorka
Mury obronne, Alcudia, Majorka
Mury obronne, Alcudia, Majorka
domy mieszkalne, miasteczko alcudia, majorka
Domy mieszkalne, miasteczko Alcudia, Majorka
error: