Palmanova – miejscowość turystyczna na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy

Trzy piękne, piaszczyste plaże, dobrze rozwinięta infrastruktura, bliskość stolicy Majorki – w tym poście poznasz Palmanova – miejscowość turystyczną w południowo-zachodniej części wyspy.

Palmanova, Majorka – Informacje ogólne

Palmanova usytuowana jest w południowo-zachodniej części Majorki i przynależy do gminy Calvia. Jest to urocza, nadmorska miejscowość turystyczna, popularna wśród rodzin. Położona jest pomiędzy dwoma miejscowościami – stolicą wyspy Palma de Mallorca oraz kurortem Magaluf.

Kurort oddalony jest o 15 km od stolicy Majorki oraz o ok. 25 km od lotniska, co oznacza, że jest położony w bardzo dogodnej lokalizacji.

Miejscowość Palmanova oferuje tak naprawdę wszystko, czego potrzebuje każdy turysta podczas swoich wakacji. Kurort ma dobrze rozwiniętą bazę hotelową i gastronomiczną. Znajduje się tutaj sporo barów i restauracji, gdzie możesz dobrze zjeść, supermarkety, sklepy z pamiątkami oraz typowe sklepy turystyczne z odzieżą, strojami kąpielowymi, zabawkami plażowymi dla dzieci czy dmuchanymi materacami. W kurorcie jest nawet kilka klubów, gdzie wieczorem możesz się pobawić. Miejscowość posiada aż trzy piaszczyste plaże, małą marinę i oferuje sporo atrakcji wodnych.

Palmanova jest lubiana zarówno przez turystów, jak i stałych rezydentów wyspy. W sezonie letnim miasteczko odwiedzane jest w głównej mierze przez turystów pochodzenia brytyjskiego.

Kurort położony jest w pobliżu najbardziej rozrywkowej miejscowości na wyspie – Magaluf. Mimo to, że miejscowości tak naprawdę stykają się ze sobą, atmosfera w obu jest zupełnie inna. W przeciwieństwie do “imprezowej stolicy Majorki” Palmanova jest dużo spokojniejszym kurortem, zdecydowanie bardziej przyjaznym turystom nie nastawionym na ciągłe imprezowanie oraz rodzinom z dziećmi.

Kolejnym plusem tego miejsca jest fakt, iż, w przeciwieństwie do większości kurortów na Majorce, które działają tylko w sezonie, Palmanova jest otwarta przez cały rok. W niskim sezonie (od listopada do kwietnia) przyjeżdżają tutaj głównie osoby starsze czy rowerzyści.

Plaża Palmanova, Majorka
Palmanova, Majorka

Historia Palmanova

Palmanova powstała jako kompleks mieszkalny i była pierwszym osiedlem mieszkaniowym jak i ośrodkiem turystycznym zbudowanym w gminie Calvia, ale również jednym z pierwszych na całej Majorce.

Wszystko rozpoczęło się w 1925 roku, kiedy to po reformie portu morskiego w Palmie, zaczęły na wyspę przypływać statki wycieczkowe, zwiększając liczbę turystów. Jedna z najważniejszych rodzin kupieckich Puerto Rico (Llorenç Roses Borràs i jego syn Llorenç Roses Bermejo) nabyła posiadłości ses Planes i Son Caliu. Zamiarem nabywców było stworzenie w tym miejscu nowego obszaru turystycznego, w związku z czym zlecili architektowi sporządzenie projektu zabudowy miejskiej w stylu pierwszych śródziemnomorskich turystycznych miast-ogrodów*.

Projekt został zatwierdzony, prace zostały rozpoczęte w 1934 roku, aczkolwiek rozwój urbanistyczny został wkrótce zahamowany w powodu wybuchu w Hiszpanii Wojny Domowej.

W 1951 roku proces urbanizacji został wznowiony. W latach 1955-1960 rozpoczął się rozwój turystyczny tego obszaru. Miasto szybko się rozwijało, zmieniono pierwotną koncepcję urbanistyczną miasta-ogrodu, a nazwa Son Caliu została zmieniona na Palmanova. Na przestrzeni lat powstały tu największe w gminie obiekty hotelowe, a oprócz nich skupiały się tutaj również domy przeznaczone na letnie rezydencje.

W 1975 roku było tutaj już ponad 20 obiektów hotelowych. W tym samym roku wybudowano również autostradę z Palmy do Palmanova, otwierając tym samym nową i szybszą drogę rozwoju dla turystyki.

Obecnie Palmanova jest drugim co do wielkości ośrodkiem miejskim gminy Calvia, po Santa Ponça, z ponad 7000 zarejestrowanymi mieszkańcami.

______

*Ruch miast-ogrodów został założony przez Sir Ebenezera Howarda (1850-1928). Proponował zastąpienie miast przemysłowych mniejszymi, otoczonymi terenami rolniczymi, mieszając miasto z wsią. Według zamysłu ruchu “Miasto-ogród to obszar miejski zaprojektowany z myślą o zdrowym trybie życia i pracy; będzie ono miało wielkość umożliwiającą pełne życie społeczne, nie powinno być zbyt duże, jego rozwój będzie kontrolowany, a liczba ludności zostanie ograniczona. Będzie on otoczony pasem roślinności i gmin wiejskich w stosunku 3:1 do obszaru zabudowanego. Całość, a zwłaszcza ziemia, będzie własnością publiczną lub powinna być wspólną własnością społeczności, aby uniknąć spekulacji gruntami.”

Plaża Playa Palmanova (Na Nadala) na Majorce
Plaża Playa Palmanova (Na Nadala) na Majorce
Plaża Palmanova, Majorka
Playa Na Nadala

Jak dojechać do Palmanova?

Jak zawsze, najlepiej i najłatwiej jest dojechać tutaj samochodem. Aczkolwiek Palmanova jest dobrze skomunikowana, bez problemu możesz dotrzeć tutaj autobusem z lotniska, dostać się do stolicy czy poruszać się po wyspie.

Samochodem

Z lotniska jedź autostradą Ma-19 w kierunku Palmy. Następnie zjedź zjazdem nr 3 na Ma-20 w kierunku Andratx/Port d’Alcudia, a później kieruj się znakami na Andratx. Następnie zjedź zjazdem nr 11A, kierując się na autostradę Ma-1 w kierunku Palmanova/Andratx. Później zjedź zjazdem nr 13 z drogowskazem Calvià/Palmanova.

Komunikacją miejską

W sezonie letnim bezpośrednio z lotniska do kurortu dojeżdża autobus A11 – kursujący na linii Camp de Mar – Lotnisko.

Ponadto miejscowość Palmanova jest dobrze skomunikowana z pobliskimi miasteczkami oraz ze stolicą Majorki.

Aktualne rozkłady jazdy możesz sprawdzić na stronie TIB.

Palmanova, Majorka
Palmanova, Majorka
Deptak w Palmanova, Majorka

Co robić w Palmanova?

Plaże

Główną atrakcją miejscowości są jej plaże. Znajdują się tutaj 3 spore, długie, piaszczyste plaże: Playa Es Carregador (zwana również Porto Novo), Playa de Palmanova (znana także jako Na Nadala) i Playa de Son Maties.

Plaże są w pełni piaszczyste, woda jest tutaj krystalicznie czysta, a zejście do morza łagodne, dzięki czemu jest to miejsce dobre dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych.

Udogodnienia na plażach w Palmanova

Plaże w sezonie są strzeżone przez ratowników oraz oferują wszystkie niezbędne udogodnienia – toalety i prysznice. Można tutaj również wypożyczyć leżaki i parasole.

Na plażach znajdują się także drewniane kładki, ułatwiające dostęp wózkom dziecięcym lub osobom o ograniczonej sprawności ruchowej.

Dużym plusem tego miejsca są również strefy zacienione dzięki rosnącym na plaży drzewom oraz palmom. Jednak, jak zapewne już się domyślasz, są one bardzo lubiane i pożądane. A jako że te strefy nie są bardzo rozległe i jest ich tylko kilka, aby móc się nacieszyć miejscem w cieniu trzeba przyjechać na plażę wcześnie rano.

Plamy rosnące na plaży, Majorka
Plamy rosnące na plaży – Playa de Son Maties
Jedna z zacienionych stref, Palmanova, Majorka
Jedna z zacienionych stref na plaży

Sporty i atrakcje wodne w Palmanova

Jeśli jesteś amatorem siatkówki plażowej, to miejsce bez wątpienia Ci się spodoba. Znajduje się tutaj wiele boisk do uprawiania tego sportu, z których możesz skorzystać.

Jeśli chodzi o sporty wodne, to bardzo popularne są tutaj skutery oraz narty wodne. W kurorcie można również wypożyczyć rowery wodne czy deski SUP (Stand Up Paddle).

Kolejną z oferowanych tutaj atrakcji wodnych jest rejs katamaranem, wypływającym z zatoki Palmanova i przepływającym przez Magaluf, Cala Viñas i Portals Vells.

Najmłodsi również nie będą się tutaj nudzić – w całym kurorcie, w pobliżu plaż znajduje się kilka świetnych placów zabaw dla dzieci.

Plaża dla psów w Palmanova

Pomiędzy plażami Es Carregador i Palmanova znajduje się również Punta Marroig – jest to mała, kamienista plaża dla psów.

Plaża Palmanova, Majorka
Plaża Palmanova, Majorka
Plaża Na Nadala - Playa Palmanova, Majorka
Playa Na Nadala

Spacer promenadą

Nad samym wybrzeżem, tuż przy plażach znajduje się duża promenada, gdzie możesz pospacerować, pojeździć na rowerze, czy nawet na rolkach i nacieszyć oko widokami na horyzont.

Przy depatku ulokowanych jest mnóstwo barów i restauracji, gdzie możesz zatrzymać się na kawę, obiad czy drinka podczas spaceru.

Promenada ciągnie się przez cały kurort i prowadzi do sąsiedniego Magaluf.

Golf Fantasia

Golf Fantasia to świetne miejsce rozrywki dla każdego, niezależnie od wieku! Jest to pole do minigolfa i czekają tutaj na Ciebie trzy 18-dołkowe pola, wśród których znajdują się jaskinie, tropikalne ogrody i wodospady. Sport i zabawa w jednym! Dodatkowo na miejscu znajduje się bar z przekąskami, gdzie możesz zaspokoić mały głód podczas przerwy w grze.

Promenada, Palmanova, Majorka
Promenada, Palmanova, Majorka
Wycieczkowy katamaran w Palmanova na Majorce
Wycieczkowy katamaran w Palmanova na Majorce

Co zobaczyć i co robić w pobliżu Palmanova?

Najbliżej kurortu znajduje się oczywiście Magaluf. Bez problemu możesz dojść tutaj pieszo. Czekają tutaj na Ciebie atrakcje takie jak Katmandu, Western Park czy gokarty. Jeśli planujesz trochę poimprezować podczas Twoich wakacji na Majorce, Magaluf także będzie dobrym wyborem. Po skończonej zabawie bez problemu możesz wrócić do Palmanova, choćby taksówką.

Możesz również wybrać się do ekskluzywnego Portals Nous, znajdującego się na północ od Palmanova.

W niedalekiej odległości znajduje się również Marineland, czyli delfinarium – jedna z największych atrakcji rodzinnych na wyspie.

Oczywiście podczas Twojego pobytu na wyspie nie może zabraknąć wizyty w stolicy Majorki – Palmie.

Aby poznać trochę prawdziwej Majorki warto udać się do miasteczka Calvia, oddalonego o 6 km.

Innymi wartymi uwagi miejscami w pobliżu Palmanova są np. Cala Vinyes, Portals Vells, czy Santa Ponsa.

Nieco dalej znajdują się miasteczka jak Peguera, Andratx czy Sant Elm oraz Rezerwat Przyrody Dragonera.

Zdecydowanie warto odwiedzić Puig de Galatzo – rezerwat przyrody położony w górach, w całości objęty ochroną.

Będąc w Palmanova znajdujesz się w zachodniej części wyspy, w paśmie górskim Serra de Tramuntana. Z kurortu będzie Ci bardzo łatwo dojechać do pięknych miasteczek jak Banyalbufar, Valldemossa, Deia, Sóller czy Fornalutx.

Plaża w Palmanova, Majorka
Plaża w Palmanova, Majorka
Widok z plaży, Palmanova, Majorka

Palmanova – czy warto?

Palmanova jest kurortem typowo turystycznym, którego głównym zamysłem są relaksujące wakacje nad morzem. Znajdują się tutaj 3 plaże, wiele sklepów, barów i restauracji, a do tego możliwość uprawiania sportów wodnych.

Kurort nie oferuje ponadto zbyt wielu atrakcji, ale znajduje się w tak dogodnej lokalizacji i w pobliżu tylu pięknych miejsc, że wynajmując samochód i traktując miejscowość jako bazę wypadową myślę, że wybór może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Wieczór w Palmanova na Majorce
Wieczór w Palmanova na Majorce
Palmanova, Playa de Son Maties, Majorka
Playa de Son Maties
error: