Majorka – wakacje 2022 – wszystko, co musisz wiedzieć przed przyjazdem

Planujesz wakacje na Majorce? W tym poście zebrałam wszystkie najważniejsze sprawy, o których musisz wiedzieć przed przyjazdem na wyspę. Jeśli to Twój ponowny pobyt na Majorce, podejrzewam, że wszystkie te rzeczy już wiesz, ale jeśli to Twoje pierwsze wakacje na balearskiej wyspie, dobrze abyś przeczytał/a tekst do końca. Dowiesz się o kilku, moim zdaniem ważnych sprawach, którymi mogłaby zaskoczyć Cię Majorka – wakacje z tą wiedzą będą na pewno łatwiejsze i obędą się bez zbędnych niespodzianek 🙂

Majorka – wakacje 2022 – co musisz wiedzieć przed przyjazdem

1. Nie pij wody z kranu

Woda na Majorce prosto z kranu nie jest zdatna do picia. W telegraficznym skrócie jest to woda twarda, zawierająca między innymi sól i chlor. Często te ilości przekraczają dopuszczalne minimalne wartości, więc w zależności od miejsca na wyspie w smaku wody po prostu wyczujesz chlor lub będzie ona miała słony posmak.

W niektórych gminach w wodzie znajdują się azotany, co już całkowicie czyni ją niezdatną do picia, a nawet gotowania.

Mimo, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Palmie twierdzi, że woda w stolicy jak najbardziej jest zdatna do picia, to aby pozbyć się posmaku chloru, należy jednak najpierw używać filtrów do wody. Ty, jako turysta nie będziesz przecież biegał w poszukiwaniu dzbanka filtrującego na kilka lub kilkanaście dni 😉

Kolejnym argumentem niech będzie fakt, że nawet sami mieszkańcy wyspy mają wątpliwości, czy woda z kranu jest bezpieczna do picia i po prostu jej nie piją.

Dlatego, dla Twojego świętego spokoju oraz spokoju Twojego żołądka podczas pobytu na Majorce po prostu kupuj wodę butelkowaną… Owszem, jest to niestety bardzo nieekologiczne, no ale póki co nie ma innego wyjścia.

2. Parkowanie na Majorce

Niebieskie linie na drodze – Strefa ORA

Niebieskie linie na drodze wyznaczają miejsca parkingowe, ale w tak zwanych strefach ORA, czyli strefach płatnych parkingów, za które trzeba opłacić bilet w zależności od tego, jak długo chce się pozostać w danej miejscowości. Maksymalny dopuszczalny czas pozostawienia samochodu na danym parkingu to z reguły 2 godziny. Parkingi te normalnie są płatne od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-14:30 i 16:30-20:00. Niedziele i święta są darmowe i bez ograniczeń godzinowych.

Przykład niebieskiej linii na drodze - strefa ORA, Majorka
Przykład niebieskiej linii na drodze – strefa ORA – wakacje na Majorce

Żółte linie na drodze

Żółte linie na drodze, na chodniku czy też namalowane na ulicy żółte zygzaki oznaczają zakaz parkowania w danym miejscu.

Białe linie na drodze

Te linie oznaczają standardowo darmowe miejsca parkingowe.

Znaki z miesiącami

W wielu miejscowościach na Majorce możesz spotkać znaki zakazu postoju ze strzałkami lub z wypisanymi na nich nazwami miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że w większości majorkańskich miasteczek ulice są bardzo wąskie i ruch w nich jest jednostronny. Dlateto też parkuje się tylko i wyłącznie po jednej stronie ulicy. Zawsze przed wjazdem w jednokierunkową uliczkę w małej wiosce sprawdź po której stronie zaparkowane są samochody, a przede wszystkim zwróć uwagę, czy przy wjeździe na tą ulicę nie stoi żaden znak informujący o tym, po której stronie masz zaparkować.

Na przykładzie poniższych zdjęć:
– zdjęcie pierwsze i znak z wypisanymi miesiącami oznacza, że w danych miesiącach musimy parkować po drugiej stronie ulicy.
– Na drugim zdjęciu strzałka w prawo i “mesos parells” oznacza, że w miesiące parzyste parkujemy po lewej stronie ulicy. Natomiast “mesos imparells” i strzałka w lewo znaczą, że w miesiące nieparzyste musimy parkować po prawej.

Dziwne? W pierwszej chwili tak, ale jak się nad tym głębiej zastanowić to jest to całkiem nieźle pomyślane rozwiązanie. Z reguły po obu stronach ulicy znajdują się domy i ich drzwi wejściowe. Chodniki na wyspie naprawdę są bardzo małe, wręcz znikome, w szczególności w małych wioskach 😉 więc samochody prawie blokują Ci wejście do domu przez okrągły miesiąc. Za sprawą odgórnego nakazu problem został rozwiązany i jeden miesiąc męczą się jedni sąsiedzi, a kolejny drudzy – taka sprawiedliwość 😉

3. Prowadzenie samochodu

Na terytorium całej Hiszpanii obowiązuje ruch prawostronny.

Na Majorce nie ma obowiązku jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę.

Nie zapomnij o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i nie rozmawiaj przez telefon komórkowy podczas jazdy. Zwracaj szczególną uwagę na znaki, zwłaszcza w Palmie – znajduje się tutaj sporo stref “ograniczonego ruchu” (áreas de circulación restringida) i naprawdę o mandat nie trudno.

Wydaje mi się, że o tym pisać nie muszę, no ale… niech jest – oczywiście nie jeździj “pod wpływem” 😉

Ograniczenia prędkości na Majorce:

W terenie zabudowanym – od 20 km/h do 50 km/h – w zależności od ilości pasów ruchu na danej drodze.

W Palmie, w całym mieście obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Poza terenem zabudowanym, w zależności od drogi 90 km/h lub 100 km/h.

Na autostradzie 120 km/h z wyjątkiem Ma-20, gdzie maksymalnie możesz jechać 80 km/h.

Mandaty na Majorce

Mandaty na wyspie są drogie i nie łudź się, że fakt, iż to Twoje wakacje i wypożyczony samochód sprawi, że ominie Cię wątpliwa przyjemność płacenia za wykroczenie. Mandat prędzej czy później (zazwyczaj nawet po kilku miesiącach) w końcu znajdzie się w Twoich rękach.

Przykładowe kwoty mandatów:

– za jazdę bez pasów – 200€;

– za korzystanie z telefonu podczas jazdy – 200€;

– za zaparkowanie w niedozwolonym miejscu, w tym na wspomnianej wyżej żółtej linii – do 200€;

– za wyrzucenie niedopałka lub jakiegokolwiek innego przedmiotu przez okno samochodu – 200€;

– za przekroczenie prędkości – od 100 do 600 € – w zależności od wykroczenia.

4. Hiszpańska sjesta

Sjesta to w słowniku każdego Majorkańczyka bardzo ważne słowo. Jest to po prostu przerwa w pracy, w oznaczonych godzinach, podczas której większość restauracji, sklepów czy sklepików z pamiątkami jest po prostu zamknięta. Nie wspominam już nawet o bankach, urzędach czy choćby warsztatach samochodowych, bo podczas urlopu te placówki Ciebie akurat nie interesują.

Sjesta przypada zazwyczaj (w zależności od miejsca) w godzinach 13:00-15:00 lub 14:00-16:00. W przypadku restauracji w reguły jest to 15:00-18:00 (kuchnia zazwyczaj jest zamknięta do 19:00 lub 20:00).

W tym czasie przeciętny mieszkaniec wyspy je obiad lub wykorzystuje ten czas po prostu na odpoczynek, krótką drzemkę. O załatwianiu jakichś ważniejszych spraw urzędowych można oczywiście zapomnieć.

Głównym powodem i przyzwyczajeniem do sjesty jest jednak unikanie najgorszych upałów w ciągu dnia w miesiącach letnich.

5. Opieka medyczna

Jak to mówią “przezorny zawsze ubezpieczony”, dlatego przed wyjazdem na wczasy warto pamiętać o wyrobieniu karty EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która chroni Cię za granicą w podstawowym zakresie usług lekarskich. Jest to ważne, zwłaszcza jeśli nie masz zamiaru wykupywać prywatnego ubezpieczenia turystycznego.

6. Covid

Przed wylotem sprawdź, jaka jest aktualna sytuacja epidemiologiczna i jakie wymogi wjazdu dla podróżujących panują na wyspie. Wszystkie najważniejsze informacje oraz aktualne obostrzenia panujące na Majorce znadziesz w tym artykule.

error: