Majorka TOP 10 – miejsca i plaże, które musisz zobaczyć!

Wybrać TYLKO 10 najpiękniejszych miejsc na całej wyspie, takich naprawdę naj naj, to nie lada wyzwanie. Jeśli wezmiemy pod uwagę wszystkie miasteczka, zabytki, punkty widokowe oraz ponad 300 plaż, to chyba już wiesz, co mam na myśli 😉 No ale ja zawsze lubiłam komplikować sobie życie, hehehe, więc oto on! Mój Majorka TOP 10 – miejsca i plaże, które musisz zobaczyć będąc na wyspie!

Lecimy od miejsca 10 w górę!

*Mały disclaimer – pamiętaj, że to moja, subiektywna lista. Coś, co zachwyca mnie, może nie do końca podobać się Tobie. I vice versa 😉 Post ma służyć celom poglądowym, zaoferować Ci kilka opcji do wyboru. Pamiętaj, że Twoją listę zwiedzania tworzysz tylko i wyłącznie TY 😉

Majorka TOP 10

10. Sant Elm

Sant Elm (San Telmo) to niewielkie, bardzo urokliwe miasteczko rybackie, położone w zachodniej części wyspy. Póki co nie jest zmasyfikowane, więc jest to idealne miejsce dla osób uwielbiających spacery i ceniących sobie ciszę i spokój.

Sant Elm oferuje zarówno piaszczystą plażę, jak i kamienistą zatokę, kilka restauracji serwujących głównie owoce morza oraz przepiękne widoki na pobliską wyspę Dragonerę – która w całości jest Rewerwatem Przyrody. Jest to również dobra baza wypadowa dla kilku pieszych wycieczek.

sant elm, majorka, co zobaczyć na majorce
Sant Elm, Majorka
san telmo, majorka
San Telmo, Majorka

9. Katedra La Seu

Katedra La Seu – jej oryginalna nazwa to La Catedral – Basílica de Santa María de Palma de Mallorca. Ten zabytek architektury gotyckiej to bez wątpienia znak rozpoznawczy Majorki.

Katedra położona jest w historycznym centrum Palmy i powstawała na przestrzeni prawie 400 lat! Wspaniała architektura gotycka (gotyk śródziemnomorski), potężne rozmiary i przestronne wnętrze łączące wpływy kolejnych epoko sprawiają, że zdecydowanie warto dopisać La Seu do listy miejsc wartych odwiedzenia na Majorce.

Katedra La Seu w Palmie, Palma de Mallorca, Majorka TOP 10
Katedra La Seu, Palma de Mallorca – Majorka TOP 10

8. Sa Foradada + Son Marroig

Sa Foradada to formacja skalna znajdująca się w paśmie górskim Sierra de Tramuntana. Wystaje ona ok. 400 metrów wgłąb morza, tworząc półwysep. Sa Foradada została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwiać można ją z punktu widokowego o tej samej nazwie (Mirador Sa Foradada), aczkolwiek warto zdecydować się również na pieszą wędrówkę ścieżką prowadzącą na sam kraniec formacji.

Son Marroig to, znajdująca się nieopodal punktu widokowego Sa Foradada, posiadłość należąca kiedyś do austriackiego arcyksięcia Ludwika Salvator. Warto odwiedzić znajdujące się we wnętrzach posiadłości muzeum mu poświęcone, a także przespacerować się po jej ogrodach, aby dojść do marmurowej rotundy – głównego znaku rozpoznawczego tego miejsca. Son Marroig bez wątpienia zachwyci Cię swoimi panoramicznymi widokami na wybrzeże.

Son Marroig, Majorka, widok na posiadłość i marmurową rotundę
Son Marroig, Majorka – widok na posiadłość i marmurową rotundę
Son Marroig, Majorka - widok na rotundę i wybrzeże
Widok na rotundę i wybrzeże – Son Marroig, Majorka

7. Es Trenc / Sa Rapita

Te dwie plaże znalazły się razem w jednym punkcie, bo tak naprawdę są identyczne. Nawet położone są obok siebie, dzieli je tylko mniejsza plaża Ses Covetes.

Obie otoczone są lasami i wydmami, obie są piaszczyste (z delikatnym, białym piaseczkiem) i zarówno Es Trenc, jak i Sa Rapita po prostu zachwycają krystalicznie czystymi wodami. Nie bez powodu niejednokrotnie nazywane są przez turystów europejskimi Karaibami. Kolor wody jest tutaj naprawdę nieziemski. Bez problemu mogłyby rywalizować właśnie z tamtymi rajskimi plażami o miano najpiękniejszych.

Plaża Es Trenc - Majorka TOP 10
Plaża Es Trenc – Majorka TOP 10

Różnice? Są dwie: Es Trenc ma mniejszy i płatny parking; aby dotrzeć na Sa Rapita łatwiej jest zaparkować na którejś z pobliskich, pobocznych ulic misteczka Sa Rapita za darmo (tylko główna ulica i kilka najbliższych, przy klubie jachtowym, jest płatnych) i przejść się kawałek. Wydaje mi się, że lepszym wyborem jest zaparkowanie na spokojnie i krótki spacer, niż stanie w kolejce do parkingu i stresowanie się, czy w ogóle będzie jakieś wolne miejsce.

Druga różnica jest taka, że Sa Rapita jest mniej oblegana niż jej słynna sąsiadka. Dla mnie wybór jest prosty!

Plaża Sa Rapita, Majorka
Plaża Sa Rapita, Majorka

6. Jaskinie: Cuevas del Drach / Cuevas dels Hams

Cuevas del Drach (Smocze Jaskinie) oraz Cuevas dels Hams – to kolejny punkt na mojej liście miejsc wartych polecenia.

Jaskinie Drach są położone w Porto Cristo, na wschodnim wybrzeżu Majorki. Prawie 1200 metrów długości, spektakularne formacje krasowe, przepięknie podziemne Jezioro Martel i dodatkowo fantastyczny koncert muzyki klasycznej na żywo. Tego nie możesz przegapić!

Cuevas de Drach - Smocze Jaskinie na Majorce, Majorka co zobaczyć
Cuevas del Drach – Smocze Jaskinie na Majorce

Cuevas dels Hams – położone są w odległości ok. 1 km od Porto Cristo. Te jaskinie mają 850 metrów długości. Czekają tu na Ciebie między innymi wyjątkowe formacje skalne, ogród botaniczny, trzy podziemne jeziora i spektakl muzyczny (z muzyką Mozarta) wykonywany na podziemnym jeziorze zwanym Morzem Weneckim.

Cuevas dels Hams, Majorka, co zobaczyć na Majorce
Cuevas dels Hams, Majorka

Zwiedziłam oba te miejsca i tak naprawdę ciężko się zdecydować, które jaskinie zasługują bardziej na Twoją uwagę, dlatego umieściłam je obie w tym punkcie.

5. Cala Pí

Cala Pí to moim zdaniem najpiękniejsza zatoka na Majorce. To malutka plaża, położona na południowym wybrzeżu wyspy i ukryta pomiędzy potężnymi klifami pokrytymi drzewami sosnowymi. Po prostu bajka!

Cala Pí - Majorka TOP 10
Cala Pí – najpiękniejsza zatoka na Majorce; Majorka TOP 10
Cala Pí, Majorka
Cala Pí, Majorka

4. Sóller i Port de Sóller

Góry, morze, gaje pomarańczowe i wspaniałe widoki. Czego chcieć więcej?

Położone w północno-zachodniej części Majorki, Sóller i Port de Sóller bez wątpienia są jednymi z najpiękniejszych miasteczek na wyspie. To dwie części tej samej aglomeracji i wzajemnie całkowicie się uzupełniają.

Sóller, usytuowane w dolinie pasma górskiego Sierra de Tramuntana, zwanej Doliną Pomarańczy, oferuje nam kilka ciekawych zabytków, urokliwe wąskie uliczki oraz najlepszy sok pomarańczowy na wyspie.

Port de Sóller, znajduje się w odległości około 6 km od Sóller i położone jest na wybrzeżu, w zatoce Badia de Sóller. Bez wahania muszę przyznać, że to najpiękniejsze miasteczko portowe Majorki. Tutaj czekają na Ciebie piaszczysta plaża, turkusowe morze i niesamowite widoki.

Oba miasteczka – śródlądowe Sóller i nadmorskie Port de Sóller łączy zabytkowy tramwaj kursujący między nimi. Warto z niego skorzystać przy zwiedzaniu tych miejsc.

Sóller to również miejsce idealne dla amatorów pieszych wycieczek.

Port de Sóller, Majorka, co zobaczyc na Majorce
Port de Sóller, Majorka
Port de Sóller, Majorka TOP 10
Port de Sóller, Majorka

3. Sa Calobra i Cala Tuent

Sa Calobra to piękna zatoka usytuowana w północnej części wyspy. Jakie atrakcje czekają tu na Ciebie?

Najpierw słynna droga węża – wijące się pośród gór serpentyny, oferujące fantastyczne panoramiczne widoki.

Droga na Sa Calobra, Majorka, serpentyny, kręta trasa
Droga na Sa Calobra, Majorka

Pierwszy przystanek to maleńka wioseczka Sa Calobra i jej port.

maleńka wioska Sa Calobra, Majorka
Sa Calobra, Majorka

Następnie spacer promenadą i dwoma tunelami, które doprowadzą Cię do przepięknego wąwozu Torrent de Pareis. Efekt WOW gwarantowany!

Widok z wnętrza tunelu prowadzącego do Torrent de Pareis, Majorka, co zobaczyć na Majorce
Widok z wnętrza tunelu prowadzącego do Torrent de Pareis
Wąwóz Torrent de Pareis, Majorka
Wąwóz Torrent de Pareis, Majorka

Wracając z Sa Calobra warto udać się również na pobliską plażę Cala Tuent. To mała, ale bardzo ładna plaża otoczona górami Sierra de Tramuntana. Oferuje widoki na najwyższy szczyt pasma górskiego – Puig Major.

Cala Tuent, Majorka
Cala Tuent, Majorka

2. Półwysep Formentor

Formentor to 20 km długości półwysep, który jest przedłużeniem gór Sierra de Tramuntana oraz najdalej na północ wysuniętą częścią Majorki.

To w całości najpiękniejsze miejsce na całej wyspie. Co takiego można tu zobaczyć? A no sporo.

Mirador d’Es Colomer – to pierwszy przystanek na Twojej trasie. Jest to taras widokowy o długości kilkuset metrów.

Widok na wysepkę Es Colomer, z tarasu widokowego Mirador d’Es Colomer, Półwysep Formentor, Majorka
Widok na wysepkę Es Colomer, z tarasu widokowego Mirador d’Es Colomer, Półwysep Formentor, Majorka

Droga po drugiej stronie parkingu przy Mirador Es Colomer doprowadzi Cię do Torre d’Albercutx – starej wieży warownej znajdującej się na wysokiej skale.

Następnie dojedziesz do przepięknej plaży otoczonej lasem sosnowym – Playa Formentor.

Plaża Playa Formentor, Majorka TOP 10
Playa Formentor, Majorka

Kolejnymi zatokami, które można podziwiać na półwyspie są, leżące po jego przeciwnych stronach, Cala Figuera i Cala Murta.

Ostatni przystanek, wisienka na torcie, to Cap Formentor – przylądek Formentor. Jest to najdalej na północ wysunięty punkt wyspy, gdzie znajduje się latarnia morska – Faro de Formentor.

Latarnia morska - Faro de Formentor, Przylądek Formentor, Majorka
Latarnia morska – Faro de Formentor, Przylądek Formentor, Majorka
Cap de Formentor i Latarnia morska - Majorka TOP 10
Cap de Formentor i Latarnia morska – Majorka TOP 10

Kilka punktów widokowych, jedna plaża, dwie zatoki i latarnia morska – brzmi nieźle, co? Tak samo uważają chyba wszechobecne tutaj dzikie kozy 😉

A jeśli pogoda będzie sprzyjająca, być może uda Ci się także zobaczyć majaczącą w oddali Minorkę!

1. Valldemossa

Z tym punktem nie miałam żadnego problemu ani najmniejszych wątpliwości. Dla mnie sprawa jest oczywista i numerem jeden już od lat jest Valldemossa.

Położona wśród pasma górskiego Sierra de Tramuntana Valldemossa, to malownicze miejsce na mapie Majorki. Miasteczko ma w sobie to coś, co urzeka od pierwszej chwili i kusi, aby jak najszybciej tu wrócić. Zarówno wąskie, brukowane, udekorowane uliczki, jak i rozciągające się tutaj widoki po prostu zachwycają. Ale to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Oprócz przepięknych krajobrazów znajduje się tutaj kilka interesujących zabytków, muzeów czy galerii sztuki współczesnej.

Valldemossa, Majorka
Valldemossa, Majorka

Tak więc, znasz już mój TOP 10 Majorki. A jakie są Twoje ulubione miejsca na wyspie? Podziel się nimi w komentarzach 🙂

error: