Cala San Vicente – rajska zatoka na północy wyspy

Cala San Vicente (lub Cala Sant Vicenç) jest to maleńkie miasteczko położone w północnej części Majorki. W przeszłości wioska rybacka, aktualnie jest kurortem turystycznym, oferującym wakacje w pięknej scenerii. Czy warto się tam wybrać? Już teraz mówię Ci, że tak!

Położenie Cala San Vicente

Cala Sant Vicenç znajduje się w gminie Pollença, na północnym wybrzeżu wyspy, pomiędzy miasteczkiem Pollença a Portem Pollença.

Charakterystyczne dla tego miejsca są krystalicznie czyste wody otoczone klifami, malownicze krajobrazy oraz prehistoryczne jaskinie l’Alzinaret.

Na klifach zostały wybudowane hotele, z okien których rozpościerają się piękne widoki na morze i góry. Uprzywilejowana lokalizacja kompleksów wakacyjnych, ich urok i elegancja sprawiają, że jest to miejsce idealne dla par lub osób pragnących spędzić swoje wakacje w romantycznej scenerii i zrelaksować się podziwiając fantastyczne krajobrazy.

Cala Molins w Cala San Vicente, Majorka, Hiszpania
Cala Molins – Cala San Vicente, Majorka

Dojazd i parking

Dojazd do Cala San Vicente jest bardzo łatwy. W zależności od Twojego punktu startowego, musisz obrać kierunek Puerto de Pollença (jeśli znajdujesz się na północy wyspy) lub Pollensa (dla całej reszty), następnie drogą Ma-2200, aż do skrzyżowania z Cala Sant Vicenç (Ma-2203). Po przyjeździe na miejsce możesz zaparkować samochód na bezpłatnym parkingu lub na którejś z dróg dojazdowych.

Do Cala San Vicente możesz także dojechać transportem publicznym:

  • z Palmy autobusem linii 340, który jedzie do Portu Pollença i zatrzymuje się w Cala San Vicente
  • autobusem linii 345, który kursuje na trasie Pollença – Puerto de Pollença
  • autobusem linii 355, kursującym na trasie Can Picafort – Sa Calobra
Cala Carbó, Cala San Vicente, Majorka
Cala Carbó – Cala Sant Vicenç, Majorka

Atrakcje w Cala San Vicente

Plaże w Cala Sant Vicenç

Wybrzeże Cala San Vicente jest podzielone na cztery zatoczki: Cala Barques, Cala Clara, Cala Molins i Cala Carbó. Wszystkie są położone blisko siebie, więc możesz je odwiedzić podczas jednego spaceru. Każda z nich jest inna, każda otoczona klifami pasma górskiego Sierra de Tramuntana i każda oferuje piękną panoramę.

Cala Barques

Jest to pierwsza plaża, którą zobaczysz po przyjeździe na miejsce. Największa ze wszystkich czterech zatok, Cala Barques to plaża piaszczysta, która idealnie nadaje się do plażowania i morskich kąpieli. Podczas sezonu plaży strzeże ratownik.

Cala Clara

Po prawej stronie największej plaży znajduje się Cala Clara – maleńka piaszczysto-kamienista zatoczka, która jest świetnym miejscem na snorkeling. Podwodne życie jest tutaj bogate, tak więc będąc w Cala San Vicente musisz wykorzystać okazję do nurkowania z rurką.

Cala Molins

Piaszczysta plaża, odgrodzona od wcześniejszych dwóch przez ‘Punta de la Torre’, gdzie znajdowała się fortyfikacja wojskowa. Cala Molins to najbardziej uczęszczana latem plaża w tej okolicy. Oferuje ona krystalicznie czyste wody, zachwycający turkusowy kolor i przepiękne widoki. Tak jak Cala Barques jest idealna do pływania czy relaksu w promieniach słońca oraz w sezonie strzeżona jest przez ratownika.

Cala Carbó

Ostatnia na Twojej drodze, mała, urokliwa Cala Carbó, to kamienista zatoczka, podobnie jak Cala Clara, świetna do snorkelingu.

Nekropolie l’Alzinaret

Są to sztuczne jaskinie pochodzące z okresu przed talajotycznego (środkowa epoka brązu, 1600 pne). Służyły jako jaskinie mieszkalne ale również jako miejsce pochówku. Całe hypogeum składało się z 15 pomieszczeń, w których na dzień dzisiejszy pozostało tylko 8.

Jaskinie znajdują się w dzielnicy mieszkalnej Cala Sant Vicenç, w środku lasu. Przy wjeździe do miasteczka skręć w pierwszą ulicę w prawo – ‘Torrent de Can Botana’ a następnie w pierwszą w lewo – ‘Joaquim Sorolla’. Tam znajduje się ścieżka, która poprowadzi Cię do jaskiń.

Sześć jaskiń znajduje się w tym miejscu, jedna po drugiej stronie ulicy i ostatnia znajduje się na posiadłości prywatnej i nie można jej zwiedzać.

Gastronomia

W Cala San Vicente znajduje się dobrze rozwinięta baza gastronomiczna, z szeroką gamą propozycji do wyboru. Możesz się tutaj cieszyć typowymi daniami kuchni majorkańskiej, śródziemnomorskiej czy nawet międzynarodowej.

Sporty wodne

Oprócz wspomnianego przeze mnie wyżej snorkelingu, Cala San Vicente jest również dobrym miejscem do praktykowania paddle surfingu. Ponadto na miejscu możesz także wypożyczyć rower wodny lub kajak.

Widok z Cala Molins, Cala San Vicente, Majorka, Baleary, Hiszpania
Widok z Cala Molins w zatoce Cala San Vicente na Majorce

Ciekawostka

Przy głównej ulicy (Av. del Cavall Bernat) znajduje się Hotel La Moraleja Boutique. Możesz tutaj podziwiać kolekcję samochodów klasycznych. Jako maniaczka motoryzacji potwierdzam – jest na co popatrzeć! ????

Ciekawostka nr 2

Na znajdującym się w tej okolicy stromym paśmie górkim Serra del Cavall Bernat możesz zaobserwować pewne spektakularne zjawisko świetlne. Mianowicie w określone dni, głównie zimą, światło zachodzącego słońca rzuca swoje promienie na masywny klif o wysokości 365 metrów i… dzięki grze świateł i cieni możesz wtedy być swiadkiem wyłaniającej się na masywie skalnym sylwestki konia! Pierwszy raz zjawisko to zostało uwiecznione na zdjęciu w 1991 roku. Co ciekawsze, cavall to po catalońsku koń. Czy stąd wzięła się nazwa tego pasma górskiego? Otóż nie.

Co więc autor miał na myśli? Wszystkie źródła wskazują na to, iż nazwa ma swój początek w pionowej skale o kształcie fallicznym, która po katalońsku została nazwana “Carall armat” (armat oznacza uzbrojony, resztę możesz sobie dopowiedzieć ????). W okresie średniowiecza “carall” było bardzo popularną nazwą dla wszystkich skał, które przypominały męski członek. Z biegiem czasu nazwy te zaczęto zmieniać i teraz w górach katalońskich występuje mnóstwo koni Bernatów (użyto słowa “cavall” jako eufemizmu dla “carall”). Tak więc nazwa pasma górskiego i sylwetka konia wyłaniająca się podczas zachodu słońca to tylko zbieg okoliczności.

Sylwetka konia na klifie Serra del Cavall Bernat w Cala San Vicente na Majorce
Sylwetka konia na klifie Serra del Cavall Bernat, Cala San Viceç, Majorka
widok na Serra del Cavall Bernat, Cala San Vicente, Majorka
“Carall armat”? – Od tego wszystko się zaczęło 😉

Cala San Vicente – czy warto?

Przejrzysta, turkusowa woda, klify, malownicze krajobrazy. Ja jak najbardziej jestem na tak! A Ty? ???? Poniżej zostawiam Ci więcej zdjęć, które – mam nadzieję – Cię przekonają!

Cala Clara w Cala San Vicente, Majorka, Baleary
Cala Clara, Majorka
widok z zatoki Cala Clara, Majorka, Hiszpania
Widok z zatoczki Cala Clara
cala molins, majorka, baleary
Cala Molins, Majorka
widok na cala molins, cala sant vicente, majorka, hiszpania
Widok na Cala Molins
widok z cala carbo, majorka, baleary
Widok z Cala Carbó, Majorka
cala carbo w cala san vicente na majorce
Cala Carbó
widok z cala carbo, cala san vicente, majorka, hiszpania
Widok z Cala Carbó

error: