Santa Ponsa – rodzinny kurort (idealny?) w południowo-zachodniej części Majorki

Miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Raj dla golfistów, miłośników historii, a także dla amatorów sportów wodnych. Malownicze plaże, idealne dla całej rodziny oraz atrakcje, które zachwycą nie tylko najmłodszych. Całość okraszona fantastycznymi krajobrazami – oto Santa Ponsa – kurort można rzec idealny.

Santa Ponsa – informacje ogólne

Santa Ponsa (w języku katalońskim Santa Ponça) to nadmorski kurort turystyczny znajdujący się na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy, w jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych regionów Balearów – gminie Calvià. Miejscowość położona jest w malowniczej zatoce, otoczonej lasami piniowymi i zachwyca roztaczającymi się stąd krajobrazami.

Miasteczko, mimo iż niewielkich rozmiarów, oferuje wiele atrakcji i udogodnień dla swoich mieszkańców, jak i turystów.

Santa Ponsa jest nastawiona głównie na turystykę rodzinną, a pośród turystów odwiedzających kurort największą grupę stanowią Irlandczycy i Szkoci.

Jak dojechać do Santa Ponsa?

Santa Ponsa oddalona jest od lotniska o ok. 30 km, a od stolicy Majorki o ok. 20 km. Dojazd do miasteczka Santa Ponsa jest łatwy i wygodny.

Samochodem

Aby dojechać do kurortu z lotniska samochodem, kieruj się autostradą Ma-19, a następnie zjedź zjazdem nr 3 na autostradę Ma-20 w kierunku Andratx, Alcudia. Jedź nią aż do zjazdu na autostradę Ma-1 (zjazdu nr 11A, prowadzącego na Palmanova-Andratx). Później zjedź zjazdem nr 17, kierując się za znakami na Santa Ponsa. Cała trasa zajmie Ci około 30 minut.

Autobusem

Miasteczko Santa Ponsa jest dobrze skomunikowane jeśli chodzi o transport publiczny. Najpierw musisz dostać się z lotniska do Palmy autobusem linii A1, a następnie z przystanku Estació Intermodal Palma (dworzec kolejowy, na dole) wybrać jeden z poniższych autobusów:

  • 103 – kursujący na trasie Santa Ponça – Palma
  • 107 – kursujący na trasie Es Capdellà – Palma, który ma przystanek w Santa Ponsa

Przystanek znajduje się przy głównym placu miasteczka, niedaleko plaży. Szczegółowy rozkład jazdy możesz sprawdzić na stronie TIB.

Santa Ponsa, Majorka
Santa Ponsa, Majorka

Historia Santa Ponsa

Santa Ponsa ma bogatą historię. Swoje początki miejscowość ma oczywiście w czasach prehistorycznych i, jak w wielu innych miejscach na Majorce, znajdują się tutaj ruiny kultury talajotycznej. Według źródeł historycznych osada tej prehistorycznej kultury zamieszkiwała ziemie Santa Ponsa aż do okresu islamskiego, około 711 r.n.e. Arabowie, którzy podbili te ziemie, zamieszkiwali je aż do rekonkwisty.

Santa Ponsa ma duże znaczenie historyczne właśnie ze względu na to wydarzenie. 10 września 1229 roku u wybrzeży miejscowości zacumował statek króla aragońskiego – Jaume I – w celu wyzwolenia wyspy z rąk Maurów. Arabowie zostali zwalczeni i wypędzeni, a Majorka znów stała się chrześcijańską ziemią.

Miejscem przybycia króla jest marina, w której dzisiaj znajduje się klub jachtowy.

W 1928 roku rozpoczęła się urbanizacja terenów Santa Ponsa. Planowano przekształcić miejscowość w spokojny, letni kurort z domkami letniskowymi. Niestety plany te przerwała wojna domowa i dopiero w latach 70-tych XX wieku wznowiono plany rozwoju urbanistycznego. Jednakże teraz rozpoczęto budowę obiektów turystycznych, licznych hoteli oraz mieszkań i skupiono się na rozwoju miasteczka i turystyce masowej.

Co robić i co zobaczyć w Santa Ponça – Atrakcje Santa Ponsa

Santa Ponsa to dobrze rozwinięty kurort, oferujący wiele atrakcji dla turystów. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Plaże Santa Ponsa

Jedną z głównych atrakcji każdego kurortu turystycznego jest oczywiście plaża.

W Santa Ponsa znajdują się dwie plaże. Główna, długa i piaszczysta – Playa Santa Ponsa – znajduje się w samym centrum kurortu. Ma ona długość 1,3 km i posiada wszystkie najważniejsze udogodnienia. Jest to plaża z łagodnym zejściem i płytkimi, krystalicznie czystymi wodami. Dodatkowo usytuowana jest w zatoce, więc fale są tutaj z reguły znikome, co sprawia, że jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, czy osób starszych oraz do uprawiania sportów wodnych. Po obu stronach plaży znajdują się skałki, gdzie można uprawiać snorkeling i podziwiać podwodne życie morskie. Dodatkowym plusem tego miejsca są znajdujące się na plaży palmy i drzewa sosnowe, które zapewniają trochę cienia.

Za plażą znajduje się promenada, przy której rozlokowane są liczne bary, restauracje oraz sklepy.

Druga plaża – Es Caló d’en Pellicer – jest małą, bardzo urokliwą zatoczką. Plaża jest piaszczysta, a po bokach znajdują się skałki, więc miejsce to również nadaje się do nurkowania. Oddalona jest ona od głównej plaży o ok. 10-15 minut spacerem.

Oprócz tych dwóch plaż w miejscowości Santa Ponsa znajduje się także mnóstwo skałek, na których bez problemu można znaleźć miejsce zapewniające trochę prywatności i z powodzeniem spędzić bardzo przyjemnie dzień, w ciszy i spokoju, unikając całego zgiełku.

plaża Santa Ponsa, Majorka
Plaża Santa Ponsa, Majorka
mała plaża - Calo d'en Pellicer - Santa Ponsa na Majorce
Caló d’en Pellicer, Santa Ponsa, Majorka

Port Adriano – jeden z najnowocześniejszych portów na Morzu Śródziemnym

Jest to głębokowodny port, w którym możesz podziwiać fantastyczne, luksusowe jachty, należące do najbogatszych mieszkańców lub gości wyspy. Ten designerski port znajduje się w odległości niecałych 3 km od centrum Santa Ponça. Oprócz oglądania super jachtów, możesz zrobić tutaj również zakupy w ekskluzywnych butikach lub wybrać się na drinka czy obiad/kolację do spokojnej przystani albo jednej z działających tutaj wysokiej klasy restauracji.

Marinę zaprojektował uznany na całym świecie projektant i architekt Philippe Starck.

Port Adriano jest również jednym z centrów kulturalnych i społecznych Majorki. Latem organizowanych jest tutaj mnóstwo różnego rodzaju imprez i eventów – regat, koncertów czy festiwali gastronomicznych.

port adriano
Port Adriano, fot. portadriano.com

Sporty wodne w Santa Ponsa

Santa Ponsa jest idealnym miejscem, jeśli chodzi o uprawianie sportów wodnych. Rowery wodne, kajaki, narty wodne, paddle surf czy jetski – cały niezbędny sprzęt możesz wypożyczyć tuż przy plaży. W Santa Ponsa możesz również skorzystać z takich atrakcji, jak przejażdżka bananem wodnym czy lot paralotnią. W kurorcie organizowane są także wycieczki łodzią.

Nurkowanie

Krystalicznie czyste i spokojne wody Santa Ponsa, a dodatkowo bogate życie podwodne czynią ten rejon wspaniałym miejscem do nurkowania. Południowo-zachodnie wybrzeże wyspy oferuje mnóstwo miejsc do nurkowania, w tym trzy rezerwaty morskie, znajdujące się w pobliżu Santa Ponsa – wysepki Malgrats, El Toro czy wyspa Dragonera.

Bez względu na to, czy jesteś początkujący i szukasz kursu wprowadzającego, czy jesteś doświadczonym nurkiem, który chce wynająć sprzęt i transfer łodzią, znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz w jednej z firm nurkowych działających w Santa Ponça – ZOEA Mallorca.

Club náutico Santa Ponsa – Klub jachtowy

Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej malowniczych klubów jachtowych na Majorce.

Ten port rekreacyjny został wybudowany w 1975 roku, wykorzystując natualny wlot zwany “Sa Caleta”, którego historia sięga ponad dwóch tysięcy lat – był on naturalnym portem handlowym.

Jest to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych, wypożyczenia łodzi lub spożycia posiłku. Znajdują się tutaj 3 restauracje oraz firmy zajmujące się sportami wodnymi, wypożyczaniem sprzętu i zarządzaniem jachtami i łodziami.

Port został tak zaprojektowany, aby idealnie połączyć naturę z minimalną strukturą niezbędną do zapewnienia jego użytkownikom wszystkich udogodnień nowoczesnego portu oraz maksymalnego bezpieczeństwa.

klub jachtowy, port w Santa Ponsa
Port w Santa Ponsa na Majorce, fot. cnsp.es

Krzyż Odkrycia

Ten zabytek znajduje się obok wyżej wspomnianego klubu jachtowego, przy wejściu do portu i znany jest jako “Krzyż Odkrycia” lub “Krzyż Zacumowania króla Jaume I (Cruz del Descubrimiento / Cruz del Desembarco)

Krzyż został zbudowany w 1929 roku dla upamiętnienia siedemsetnej rocznicy zejścia na ląd króla Jaume I we wrześniu 1229 roku. Duży, kamienny krzyż, widoczny z całej zatoki, czyni port wyjątkowym.

krzyż odkrycia, Santa Ponca, Majorka
Krzyż Odkrycia, Santa Ponsa, Majorka

Festiwal – Fiesta del Rei En Jaume

Jeśli już mowa o krzyżu, to warto w tym miejscu wspomnieć, że w miejscowości Santa Ponsa rokrocznie organizowany jest ogromny festiwal upamiętniający dotarcie do wyspy króla Jaume I w 1229 roku i wyzwolenie Majorki spod panowania Maurów.

Jest to jedna z największych fiest na Majorce i uznawana za jedną z najlepszych na całej wyspie. Potocznie zwany również “fiesta de Moros y Cristianos” festiwal celebrowany jest na początku września, więc jeśli będziesz w tym czasie na Majorce, warto rozważyć opcję przyjazdu tutaj na tę uroczystość.

W okolicach pamiętnej daty odbywa się wiele wydarzeń, wśród których najbardziej emblematyczne jest odtworzenie zejścia na ląd i walki między chrześcijanami i saracenami na plaży Santa Ponça. Całe obchody trwają dwa tygodnie, odbywa się tutaj wtedy między innymi procesja gigantów i średniowieczny market, a wieńczy je nocny koncert oraz pokaz sztucznych ogni.

festiwal w Santa Ponca na Majorce
Fiesta del Rei En Jaume
bitwa maurów i chrześcijan, obchody na Majorce, Santa Ponsa
Festiwal Rey Jaume I, Santa Ponsa, Majorka – inscenizacja bitwy pomiędzy chrześcijanami a maurami
święto króla Jaume I, Santa Ponca, Majorka
Parada przechodząca ulicami Santa Ponsa, fiesta Rei en Jaume

Punkty widokowe na wysepki Islas Malgrats

Malgrats to dwie małe wysepki znajdujące się w pobliżu zatoki Santa Ponsa i tak jak miejscowość również przynależą do gminy Calvià. Wyspy Malgrats mają wysoką wartość ekologiczną i rybacką ze względu na dużą różnorodność siedlisk. W 2004 roku zostały uznane za rezerwat morski i ogłoszone jako specjalny obszar ochrony ptaków. Są również domem dla endemicznego dla Balearów gatunku jaszczurki – Sargantana balear.

Do wysp Malgrats możesz dostać się np. kajakiem lub skorzystać ze zorganizowanych wycieczek snorkelingowych lub nurkowych. Ale możesz również je podziwiać z 3 punktów widokowych w Santa Ponsa. Punkty te nazywają się kolejno: Mirador del Cañón Islas Malgrats, Parque Malgrats i Mirador las Malgrats (mirador to po prostu punkt widokowy).

Pierwszy swoją nazwę bierze od żelaznej armaty, która się tutaj znajduje, drugi to niewielki park z ławeczkami, a trzeci to po prostu punkt widokowy, ale znajduje się na wprost wysepek, więc stąd możesz podziwiać je w całej okazałości.

Wszystkie trzy punkty znajdują się w niedalekiej odległości od siebie, więc możesz obejrzeć wyspy z każdej strony podczas jednego spaceru.

Jako ciekawostkę odnośnie wysp oraz dla osób zainteresowanych nurkowaniem dodam, że w 2007 roku zatwierdzono zatopienie fregaty Balearów. To statek o długości ponad 133 metrów, który odtwarza dzisiaj sztuczną rafę, przyczyniającą się do zwiększenia ilości życia morskiego w tym rejonie. Statek spoczywa w odległości 400 metrów od wysp Malgrats.

islas malgrats, majorka
Islas Malgrats
mirador del cañon, Santa Ponsa
Mirador de los cañones – punkt widokowy na wysepki Islas Malgrats

Park Archeologiczny Puig de Sa Morisca

Jeśli lubisz odkrywać historię miejsc, do których podróżujesz, to z pewnością warto odwiedzić Park Archeologiczny Puig de Sa Morisca, znajdujący się w Santa Ponsa.

Park znajduje się na wzgórzu o wysokości 120 metrów, w pobliżu plaży Santa Ponsa. Zajmuje powierzchnię 35 hektarów i posiada bogate dziedzictwo archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze i krajobrazowe. Strategiczne położenie tego miejsca sprawiało, iż było ono wybierane przez różne kultury na przestrzeni dziejów jako miejsce obserwacji i nadzoru. Różne społeczności osiedlały się na tym terenie od późnej epoki brązu (1300-800 p.n.e.).

Co możesz zobaczyć w parku?

Na terenie tego obiektu znajdują się pozostałości najważniejszej osady talajotycznej gminy Calvià – osady Puig de sa Morisca. Miejsce to było ściśle związane z wybrzeżem oraz kontaktami i wymianą z innymi populacjami wyspiarskimi lub kontynentalnymi.

Większość stanowisk archeologicznych znalezionych w tym rejonie należy właśnie do kultury talajotycznej (1000 – 123 p.n.e.). Podziwiając fragmenty dawnych zabudowań, struktury obronnej oraz elementy etnograficzne możesz dowiedzieć się, jak żyły te prehistoryczne grupy oraz jakie strategie stosowały, aby kontrolować i bronić swojego terytorium.

Zmiana epoki sprawiła, że ta osada prehistoryczna została opuszczona i nie była zamieszkiwana aż do obecności na wyspie Almohadów (1202-1229), w okresie islamskim. Najważniejsze pozostałości islamskie znajdują się na szczycie wzgórza.

Puig de sa Morisca został definitywnie opuszczony w 1229 roku.

W parku archeologicznym Puig de Sa Morisca czeka na Ciebie kilka tras, o łącznej długości 6 km. Trasy są łatwo dostępne, bardzo dobrze oznakowane i odpowiednie dla prawie wszystkich – nie są idealne dla osób mających problemy z poruszaniem lub dla rodzin z bardzo małymi dziećmi (w wózkach). Trasy przebiegają przez obszary lasów sosnowych i zarośli śródziemnomorskich, gdzie będziesz mógł znaleźć różne rośliny, jak np. lawenda, rozmaryn czy dzikie drzewa oliwne.

W zależności od wybranego szlaku zwiedza się różne stanowiska archeologiczne i elementy etnograficzne – chaty wypalaczy węgla drzewnego, chaty “roters” (klasy chłopskiej) czy pomieszczenia służące do przechowywania narzędzi i prowiantu.

Dodatkowo przyjemny spacer wśród pozostałości archeologicznych, zakończony w najwyższym punkcie parku, zapewni Ci wspaniałe panoramiczne widoki.

puig de sa morisca, park archeologiczny na Majorce
Puig de Sa Morisca, park archeologiczny w Santa Ponsa na Majorce
Park archeologiczny Puig de Sa Morisca, Santa Ponsa
Park archeologiczny Puig de Sa Morisca

Życie nocne Santa Ponsa

W kurorcie znajduje się wiele (głównie irlandzkich) barów i pubów z muzyką na żywo, gdzie można wieczorami wyskoczyć na drinka. Santa Ponsa jest tak bardzo popularna wśród turystów pochodzenia irlandzkiego, że stała się gospodarzem jednych z największych obchodów Dnia Świętego Patryka na Balearach.

Nie ma tutaj jednak dużych klubów i dyskotek, jako takich. W tym celu polecam udać się do pobliskiego Magaluf.

Costa de la Calma i Son Ferrer

To dwie dzielnice mieszkalne i turystyczne znajdujące się obok Santa Ponsa. Costa de la Calma usytuowana jest na północ od kurortu. Oprócz kilku hoteli, znajduje się tutaj niewielka zatoka z kamienistą plażą – Playa Cala Blanca oraz kilka barów, w tym El Chiringuito – bar tuż przy brzegu morza, z leżakami i parasolami, a także trampoliną, z której możesz wskoczyć wprost do morza.

Son Ferrer z kolei, usytuowany na południe od Santa Ponsa, jest idealnym miejscem na piknik. Znajduje się tutaj niewielki las sosnowy ze świetnie przygotowaną strefą rekreacyjną – plac zabaw, boisko do koszykówki, a także właśnie zacienione stoliki piknikowe.

Costa de la Calma, Majorka
Costa de la Calma, Majorka, leżaki, parasole, a na samym cypelku trampolina do morza
Son Ferrer, Majorka
Park z miejscami piknikowymi, Son Ferrer, Majorka

Pola golfowe

Jeśli jesteś miłośnikiem tego sportu, w Santa Ponsa poczujesz się jak w raju!

Golf Santa Ponsa

W okolicy znajdują się trzy świetne pola golfowe o nazwach Santa Ponsa I, II i III.

Santa Ponsa I jest jedynym polem swobodnie dostępnym dla każdego, nie tylko dla członków. To 18-dołkowe pole zostało otwarte w 1977 roku, a jego dziesiąty dołek o długości 590 metrów jest jednym z najdłuższych w Europie. Pole to zajmuje powierzchnię 73 hektarów, jest szerokie i w miarę płaskie, z dużą różnorodnością drzew (oliwki, sosny, migdałowce itp.), bunkrami i przeszkodami wodnymi. Całkowita długość tego pola golfowego to 6.543 m.

Pole golfowe w Santa Ponsa jest znane na całym świecie i było gospodarzem wielu turniejów krajowch i międzynarodowych.

T-Golf Calvia

Nieco dalej od centrum Santa Ponsa, przy dzielnicy Son Ferrer, wspomnianej wyżej, znajduje się T-Golf Calvia.

To, również 18-dołkowe pole zostało otwarte w 1978 roku i jest jednym z najbardziej popularnych i najlepiej ocenianych pól golfowych na wyspie. Biegnie ono przez piękne wzgórza, pośród majestatycznych sosen, piętnastu jezior oraz licznych bunkrów i mierzy 6.450 metrów.

Santa Ponsa Golf, pole golfowe na Majorce
Pole golfowe Santa Ponsa I
T-golf Calvia, pole golfowe na Majorce
T-golf Calvia, Majorka

Jungle Parc Mallorca

Jungle Park to najdłuższy na Majorce park linowy, usytuowany 500 metrów od plaży, na terenie lasu sosnowego. Jest to idealna rozrywka dla całej rodziny, gdyż miejsce to zostało tak zorganizowane, aby mogły się nim nacieszyć osoby w każdym wieku. Ponad 130 różnego rodzaju platform rozlokowanych na 9 hektarach powierzchni – Jungle Park spodoba się każdemu entuzjaście tego typu rozrywek! Link do strony parku: Jungle Parc.

Jungle Parc Mallorca, Santa Ponsa, Majorka
Jungle Parc Mallorca

Fun Quad Mallorca

Santa Ponsa słynie również z organizowanych tutaj wycieczek najnowocześniejszymi quadami, pod nadzorem profesjonalnych przewodników.

Aby skorzystać z tej atrakcji potrzebujesz tylko… prawa jazdy i wygodnych butów! Pasażerowie mogą mieć od 7 lat wzwyż.

Przeczytać opinie o atrakcji oraz dokonać rezerwacji możesz tutaj: Fun Quad.

Fun Quad Mallorca
Fun Quad Mallorca

Rejs z obserwacją delfinów

Jeśli uwielbiasz delfiny i jednym z Twoich cichych marzeń jest zobaczyć te zwierzęta na żywo, w Santa Ponsa będziesz miał ku temu okazję! W kurorcie organizowane są rejsy, podczas których możesz zobaczyć piękne delfiny w ich naturalnym środowisku. Rejsy są organizowane rano lub po południu, a dodatkowo katamarany wyposażone są w szklane dno, które pozwoli Ci jeszcze lepiej zobaczyć nie tylko ssaki, ale i cały podwodny świat.

delfiny w morzu
Delfiny można podziwiać podczas jednej z wycieczek organizowanych w kurorcie

Co zobaczyć i co robić w pobliżu Santa Ponsa?

W pobliżu Santa Ponsa znajduje się również wiele innych atrakcyjnych miejsc, które mogą nacieszyć zarówno Ciebie, jak i całą rodzinę. Wszystko zależy od tego czego szukasz i czego oczekujesz od Twojego pobytu na wyspie.

Kierując się na północ od Santa Ponsa możesz udać się np. do takich miasteczek jak Peguera, urokliwego Andratx i przy okazji jego portowego brata – Port d’Andratx. Możesz odwiedzić także spokojną wioseczkę San Telmo, która jest świetnym pomysłem np. na zachód słońca lub aby wybrać się stąd na wycieczkę na pobliską, niezamieszkaną wyspę Dragonera – w całości park naturalny.

Kierując się bardziej w góry z całą pewnością warto odwiedzić naturalny rezerwat – La Reserva Puig de Galatzó. To po prostu dzika przyroda w całej okazałości, udostępniona dla każdego chętnego ją poznać i fantastyczny pomysł na spędzenie dnia z całą rodziną, podczas którego wszyscy będą się świetnie bawić.

Jeśli z kolei wybierasz się na Majorkę z zamysłem imprezowania, to idealnym miejscem dla Ciebie będzie oddalony od Santa Ponsa o 8 km kurort Magaluf, lub trochę dalej (38 km) El Arenal.

Do Magaluf możesz wybrać się też np. do rodzinnych parków rozrywki – Western Water Parku lub Katmandu Parku.

Innymi miejscami wartymi odwiedzenia, czy to ze względu na plaże czy atrakcje rodzinne, są np. Portals Vells, Cala Vinyes, Palmanova, Marineland Mallorca czy Portals Nous.

Będąc na Majorce nie możesz oczywiście nie odwiedzić jej stolicy – miasta Palma de Mallorca.

Santa Ponsa jest również świetną bazą wypadową na górskie wycieczki jak i wycieczki rowerowe – w okolicy znajduje się wiele ścieżek rowerowych dla amatorów tego sportu, różniących się długością i trudnością.

Santa Ponsa – czy warto?

Myślę, że po przeczytaniu tego postu już odpowiedziałeś sobie sam na to pytanie ;). Z mojej strony odpowiedź jest jednoznaczna – jestem na tak 🙂

Malownicze plaże, place zabaw dla dzieci, bary i restauracje, sporo atrakcji, możliwość uprawiania sportów wodnych, a to wszystko okraszone przepięknymi widokami – Santa Ponsa oferuje rozrywkę dla całej rodziny. Dodatkowo obecne tutaj wszelkiego rodzaju usługi, bliskość do innych urokliwych miejsc i obszarów rekreacyjnych, a przede wszystkim świetne połączenie ze stolicą Majorki i lotniskiem – to kolejne atuty tego miasteczka.

Wszystko to sprawia, że Santa Ponsa jest miejscem, można by rzec idealnym, nie tylko jeśli chodzi o spędzenie tutaj niezapomnianego urlopu, ale także do codziennego życia.

Santa Ponsa, Majorka
Widok na miasteczko Santa Ponsa, Majorka
Santa Ponca, Majorka
Santa Ponsa, Majorka
Santa Ponsa, Majorka
Santa Ponsa, Majorka
widok na Santa Ponca na Majorce
Widok na Santa Ponsa na Majorce
plaża Santa Ponca
Plaża, Playa Santa Ponça, Majorka
Santa Ponsa, widok na morze
Widok na morze, Santa Ponca, Majorka
widok na wysepki Malgrats
Widok na wysepki Malgrats z punktu widokowego – Mirador de los cañones

Niektóre z linków w tym poście są linkami partnerskimi (linkami afiliacyjnymi). Oznacza to, że jeśli dokonasz zakupu za pośrednictwem takiego linku, ja mogę otrzymać niewielką prowizję. Nie oznacza to żadnego dodatkowego kosztu dla Ciebie, a dzięki temu wszystkie publikowane na blogu informacje pozostają darmowe.

error: