Cala Viñas – Cala Vinyes – Majorka – kurort i mała plaża pośród palm

Cala Viñas (znana również jako Cala Vinyes – po katalońsku) to niewielki i uroczy kurort turystyczny położony na południowo-zachodnim wybrzeżu Majorki.

Informacje ogólne o Cala Viñas

Kurort Cala Viñas przynależy do gminy Calviá i znajduje się w odległości 20 km na zachód od Palmy i ok. 30 km od lotniska.

Cala Vinyes jest dość popularną miejscowością wypoczynkową, położoną pomiędzy Cap des Falcó i Magaluf.

Znajduje się tutaj kilka hoteli i apartamentów wakacyjnych. Większość z nich ulokowanych jest w obrębie plaży, co – nie oszukujmy się – sporo ujmuje urokowi tego miejsca i nadaje plaży typowo miejski charakter. Dwa najpopularniejsze hotele – Globales Cala Viñas i Barcelo Cala Viñas – oferują piękne widoki na morze.

Kurort położony jest w dość dobrze rozwiniętej okolicy południowo-zachodniego wybrzeża, więc będąc tutaj nie zamykasz się tylko na jedno miejsce. Możesz przy okazji odwiedzić kilka sąsiednich miejscowości czy plaż w okolicy.

Generalnie miejscowość ta, mimo iż jest kurortem turystycznym, jest dość spokojna i cicha.

palmy na plaży
Plaża Cala Viñas, Majorka

Jak dojechać do Cala Viñas?

Dojazd do Cala Vinyes jest bardzo łatwy, a droga jest dobrze oznakowana. Z Palmy (drogą Ma-20) musisz kierować się na miejscowość Andratx i wjechać na autostradę Ma-1. Następnie musisz zjechać zjazdem nr 14 na Magaluf. Będąc w Magaluf, kieruj się dalej na południe, aż zobaczysz znaki na plażę Cala Vinyes.

Do Cala Viñas możesz również dojechać autobusem. Z centrum Palmy dojeżdża tutaj linia 105.

Aby dotrzeć do plaży trzeba zejść po schodach, więc nie jest to miejsce idealne dla osób mających problemy z poruszaniem się.

Parking w Cala Viñas

Samochód parkujemy tutaj po prostu przy ulicy.

Miejscowość jest spokojna, ale jest również mała, więc w pełni sezonu może być problem z miejscem parkingowym, co musisz mieć na uwadze.

Miejsca parkingowe są tutaj bezpłatne.

Plaża Cala Vinyes, Majorka
Plaża Cala Vinyes, Majorka

Co robić w Cala Vinyes?

Plaża Cala Viñas

Cala Viñas – jak sama nazwa wskazuje (’cala’ to ‘zatoka‘) położona jest przy niewielkiej, ale malowniczej zatoce, gdzie znajduje się mała, piaszczysta plaża. Woda jest tutaj krystalicznie czysta, a uroku bez wątpienia dodają tej plaży rosnące na niej palmy. Obrazek jest naprawdę idylliczny.

Plaża jest dobrze osłonięta od wiatru, więc wody tutaj są bardzo spokojne i bez fal. Zejście do morza jest łagodne, a dno piaszczyste, dzięki czemu nawet dzieci i osoby starsze mogą się cieszyć tą plażą.

Z prawej i lewej strony zatoki znajdują się niskie skały, co w połączeniu z czystością wód sprawia, że jest to dobre miejsce do snorkelingu. Właśnie obszar skalny zapewnia bardziej urozmaicony krajobraz jak i życie podwodne.

widok na zatokę i hotel, cala vinas, majorka
Cala Viñas, Majorka

Udogodnienia na plaży Cala Vinyes

Plaża Cala Viñas posiada dobry zakres usług i udogodnień.

Na plaży dostępne są leżaki i parasole, które można wypożyczyć.

Jeśli nie planujesz wypożyczać leżaków, możesz po prostu położyć ręcznik pod jedną z palm i w ten sposób zapewnisz sobie trochę cienia. Ewentualnie, jeśli nie przepadasz za piaskiem i wolisz skałki, możesz wybrać płaskie, skaliste miejsca znajdujące się po prawej stronie brzegu.

Plaży w sezonie letnim strzeże ratownik.

W tylnej części plaży znajduje się mały bar (chiringuito), jak również toalety i prysznice.

Tuż za plażą znajduje się restauracja, a na pobliskich uliczkach kilka sklepów.

Jeśli chodzi o sporty czy atrakcje wodne, to jedyna opcja tutaj to wypożyczenie rowerów wodnych.

Aby dotrzeć na plażę od strony ulicy trzeba zejść po schodach (i jest ich sporo), więc ta plaża niestety nie jest miejscem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych czy nawet dla rodziców z małymi maluchami (ze względu na wózek).

Jeśli natomiast spędzasz wakacje w jednym z tutejszych hoteli to oczywiście posiadają one bezpośredni dostęp na plażę, a nawet na samej plaży znajduje się drewniana kładka, która ułatwia poruszanie się po plaży osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, czy właśnie wózkom niemowlęcym.

Jednakże, ze względu na płytkie wody i łagodne zejście do wody, o którym już pisałam wyżej, plaża naprawdę jest idealna dla rodzin z dziećmi. W tylnej części plaży znajduje się tutaj nawet plac zabaw!

plaża cala vinas latem, majorka
Plaża Cala Vinyes, Majorka

Ciekawostka

W drodze do Cala Vinyes, przed dotarciem do osiedla Sol de Mallorca, miniesz Naveta Alemany – pheristoryczną konstrukcję z epoki brązu. Ma kształt wydłużonej podkowy i służyła jako budynek mieszkalny. Została odkopana i odrestaurowana, zachowując większość jej elementów. Jest jedną z najlepiej zachowanych na Majorce.

W pobliżu Cala Vinyes

Jeśli jesteś fanem pieszych wycieczek, to Cala Vinyes jest dobrą bazą wypadową dla kilku – możesz odwiedzić znajdującą się niedaleko zatokę Cala Falcó lub udać się do pobliskiego Sol de Mallorca czy Portals Vells i odwiedzić tutejsze urocze plaże – Paya del Mago czy Playa de Portals Vells.

Jeśli lubisz długie wędrówki, możesz nawet zrobić sobie spacer wokół przylądka Cala Figuera, z przystankiem przy latarni morskiej (Faro de Cala Figuera).

Oczywiście jeśli wolisz, do każdego z tych miejsc możesz dojechać również samochodem 😉

Na północ od Cala Vinyes, znajduje się Magaluf. To kolejny bardzo popularny na wyspie kurort turystyczny. Znany przede wszystkim z długiej piaszczystej plaży, ale i z bogatej oferty rozrywkowej. Możesz dojechać tutaj samochodem czy nawet autobusem, zrobić sobie spacer po pięknej promenadzie lub wybrać się do parku Katmandu czy Western Parku z całą rodziną. Jeśli jesteś miłośnikiem życia nocnego, możesz zrobić sobie spacerek do tej pobliskiej miejscowości, gdzie znajdują się liczne bary i dyskoteki. Spacer zajmie Ci około 15 minut.

Trochę dalej, za Magaluf, znajduje się Palmanova.

Całkiem po drugiej stronie, na zachód od Cala Viñas możesz udać się do El Toro, Port Adriano czy Santa Ponsa.

plaża i palmy
Cala Vinyes, Majorka
error: