Cala Varques – zaciszna, dzika plaża w południowo-wschodniej części wyspy

Dziś przedstawiam Wam Cala Varques – cichą, spokojną zatokę, ukrytą wśród skał i otoczoną lasem, gdzie morze ma przepiękny turkusowy kolor.

Cala Varques to zatoka, która znajduje się 13 km od miasta Manacor, położona pomiędzy Cales de Mallorca i Cala Romántica.

Informacje podstawowe o Cala Varques

Jest to mała plaża piaszczysto-kamienista, o długości 44m i szerokości 50m, bardzo czysta, odwiedzana głównie przez mieszkańców wyspy. Otoczona jest nisko położonymi skałami i dość bujnym lasem sosnowym, także jeśli będziecie mieli ochotę schronić się w cieniu przed palącym słońcem, to na pewno znajdziecie w nim fajną miejscówkę 🙂 Jedna z nich znajduje się tuż przed wejściem na plażę 😉

Cala Varques to dzika zatoka, gdzie morze o pięknym turkusowym kolorze przepływa przez skały i tworzy w nich jaskinie.

Jako że to dzika plaża, nie oferuje ona żadnych usług. Nie ma tutaj ratownika, toalet, żadnych barów czy restauracji. Dlatego powinniście zabrać ze sobą wszystko, czego potrzebujecie, w zależności od tego, ile czasu planujecie spędzić na plaży.

Trzeba tu także nadmienić, iż Cala Varques jest jedną z plaż nudystów znajdujących się na Majorce.

Cala Varques, Majorka

Jak się dostać do Cala Varques

Zatoka jest ukryta i nie można do niej dotrzeć samochodem. Czeka Was spacerek ok. 2,5 km. Co najważniejsze – zabierzcie wygodne obuwie sportowe!! Bo ścieżka jest kamienista i nie chcecie wrócic z urlopu z – w najlepszym wypadku – skręconą kostką 😉 Ale od początku:

Aby dostać się do Cala Varques, musicie udać się najpierw do Manacor, i stąd w kierunku Cales de Mallorca, drogą MA-4015. Następnie, gdy dojedziecie do skrzyżowania dróg MA-4015 i MA-4014, skręćcie w lewo w kierunku Porto Cristo i po około 150 metrach po prawej stronie ujrzycie polną drogę, z wjazdem zamkniętym barierką – tak to tutaj zacznie się Wasza piesza wycieczka, prawie dotarliście na miejsce 🙂 Poniżej dwa poglądowe zdjęcia z Google Maps.

Skrzyżowanie MA4014 i MA4015, zdjęcie: Google Maps
Droga do Cala Varques; zdjęcie z Google Maps, wtedy jeszcze barierka była otwarta

Parking

Kontynuujcie kawałek dalej prosto, zobaczycie zakręt w prawo, i niewielki parking po lewej stronie. Poniżej zdjęcie. Tutaj możecie zaparkować samochód (oczywiście trzeba tu zaznaczyć – jeśli będziecie na miejscu odpowiednio wcześnie…)

Parking przy Cala Varques

Spacer

Wróćcie pieszo do polnej drogi, omińcie barierkę i idźcie tą drogą aż do momentu, w którym zobaczycie zamkniętą dużą bramę z namalowanym graffiti. Niestety jest to teren prywatny i nie można tamtędy przejść… Ale… po Waszej prawej stronie ujrzycie zerwaną siatkę nad kamienna ścianką.

TAK! Trzeba skakać!
Dlatego, owszem, jak pisałam wyżej, musicie zabrać ze sobą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, jedzenie, napoje, ale nie przeciążajcie się za bardzo. Tej wycieczki nie polecam również niestety rodzinom z małymi dziećmi.

Jesteście już w połowie drogi, teraz pozostaje Wam już zejście w dół i znajdziecie się na plaży.

Cala Varques, Majorka, plaża
Cala Varques, plaża

A może łódź?

Oczywiscie najlepszym i najłatwiejszym sposobem na dotarcie do Cala Varques jest przypłynięcie łodzią. W okolicach zatoki zawsze spotkamy sporą ilość łodzi czy jachtów, co nie dziwi, gdyż podwodne warunki do zarzucenia kotwicy są tu idealne, a przejrzyste wody sprawiają wrażenie, ze łodzie lewitują w powietrzu.

Co można zobaczyć i co robić będąc w Cala Varques

Naturalny most skalny

Podążając ścieżką na lewo od plaży, dotrzecie do Es Caló Blanc – miejsca, w którym znajduje się słynny, spektakularny naturalny most skalny. Tak naprawdę kiedyś była to jaskinia, do której dostęp był możliwy jedynie od strony morza. W pewnym momencie sklepienie jaskini zawaliło się, pozostawiając ten piękny most skalny (który stanowił wejście do jaskini).

Naturalny most skalny, Cala Varques, Majorka

Cala Falcó

Jeśli z Es Calo Blanc pójdziecie dalej na północ, dojdziecie do kolejnej małej zatoki z malutką plażą – Cala Falcó. Jest to strefa jaskiń.

Jaskinie

W okolicach Cala Varques, a dokładniej w rejonie Cala Falcó (około 20 min spacerem z Cala Varques) znajduje się również kilka jaskiń, w których możemy podziwiać stalaktyty i stalagmity – np. Cueva del Pirata, Cueva del Pont czy Cueva del Xot.

W Cala Falcó możecie również znaleźć małą jaskinię z lądu, na lewo od zatoki, gdy patrzycie na morze. Wewnątrz znajdują się dwie wnęki, jedna z nich z małym basenem. Kolejna jaskinia znajduje się po prawej stronie, ale musicie zejść do morza by do niej dotrzeć, ta druga ma trzy duże wgłębienia i nie trzeba nurkować, aby uzyskać do niej dostęp.

Racó de sa Teula

Jeśli przejdziecie się kawałek po klifach po prawej stronie plaży Cala Varques, mniej więcej w połowie, patrząc w prawą stronę, zobaczycie, że znajduje się tam kolejna mała zatoczka – Racó de sa Teula

Raco de sa teula, obok Cala Varques, Majorka

Snorkeling

Wody Cala Varques są krystalicznie czyste, dzięki czemu są idealne do nurkowania z rurką. Nie zapomnijcie o butach do wody i masce do nurkowania!

Relaks

Po prostu polóż się, zamknij oczy, zrelaksuj, wyłącz się, zapomnij o świecie choć na chwilę i wsłuchuj się w szum morskich fal 🙂

Cala Varques na Majorce

Ciekawostka

Latem często można spotkać tutaj krowy, leżące sobie spokojnie na piasku. Ciekawa jestem, czy ktoś z Was już tutaj był i czy komuś udało się spotkać jakąś krówkę? 😉 Ja niestety nie miałam okazji. Dajcie znać w komentarzach 😉

Plaża Cala Varques na Majorce, otoczona skałami i lasem

Cala Varques – czy warto ją odwiedzić?

Cala Varques niby jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż na wschodnim wybrzeżu. No cóż, do najbrzydszych nie należy, ale i nie skradła mojego serca. Czy warto się tam wybrać? Jeśli macie mało czasu na wyspie, to uważam, że warto jest go przeznaczyć na inne, znacznie ciekawsze miejsca. Biorąc pod uwagę dość trudny dostęp do niej i fakt, że tak czy siak nie będziecie na niej sami, ja wybrałabym inną zatoczkę. Ale to oczywiście moje zdanie, a Wy mozecie podjąć ostateczną decyzję na przykład na podstawie zdjęć.

widok na Cala Varques, Majorka

Pozdrowionka i jak zawsze do nastepnego postu 🙂
Magda

error: