Es Trenc – Majorka – jedna z najpiękniejszych plaż na Majorce

Es Trenc to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych oraz najpiękniejszych plaż Majorki. Wyróżnia się nieziemskim kolorem wody i białym, delikatnym piaskiem. Niejednokrotnie porównywana jest do karaibskich plaż, co zupełnie nie dziwi, właśnie ze względu na rajski obrazek, który oferuje nam Es Trenc. Majorka zdecydowanie ma wiele twarzy!

Gdzie znajduje się Es Trenc?

Plaża Es Trenc znajduje się w poudniowej części Majorki, pomiędzy kurortem Colonia de Sant Jordi oraz miasteczkiem Sa Ràpita. Przynależy do gminy Campos i znajduje się na terenie chronionym Parku Naturalnego (Parc Natural Es Trenc–Salobrar de Campos).

Informacje ogólne o plaży Es Trenc

Plaża ma 2 kilometry długości i otoczona jest lasem sosnowym oraz wydmami (po których nie można chodzić).

Jest to jedyna tak długa i piaszczysta plaża na całej wyspie, która nie została skomercjalizowana. Pozostaje naturalna, dzika i bez żadnej rozbudowanej infrastruktury.

Ze względu na płykie wody i głównie piaszczyste dno, jest to plaża idealna dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych.

Plaża Es Trenc jest również jedną z najbardziej znanych na Majorce plaż nudystów. Jest tutaj kilka specjalnie oznakowanych stref dla naturystów, aczkolwiek zdecydowana większość osób korzystających z plaży jednak nosi stroje kąpielowe.

plaża es trenc, majorka, widok na krystalicznie czystą wodę i kąpiących się w morzu ludzi
Krystalicznie czyste wody to znak rozpoznawalny tej plaży
plaża Es Trenc
Plaża Es Trenc

Jak dojechać do Es Trenc?

Samochodem

Dojazd na miejsce jest bardzo łatwy. Aby dotrzeć do plaży Es Trenc najpierw musisz obrać kierunek na Campos. Stamtąd bez problemu znajdziesz oznaczoną tabliczkami drogę prowadzącą na Es Trenc. Prowadzi ona przez solniska i mokradła Salobrar de Campos. Sceneria tutaj jest bardzo przyjemna. Dojeżdżając na miejsce zobaczysz kilka dużych, białych wzgórz, utworzonych właśnie z zebranej tutaj soli.

Jedyny problem może stanowić ostatni odcinek drogi. Jest to bardzo wąska ścieżka prowadząca aż pod sam parking. Tutaj właśnie zazwyczaj tworzą się korki samochodów oczekujących na wjazd na parking lub próbujących się wydostać z plaży.

Wspomniany parking jest płatny – 7€ bez względu na jak długi czas przyjeżdżasz lub 4€ po godzinie 16:00.

Z parkingu od plaży dzieli Cię już tylko kilkaset metrów.

Na Es Trenc można również dojechać od strony Ses Covetes. Wtedy wejdziesz na plażę od drugiego jej końca. Tutaj parking również jest płatny.

Uwaga!

Ze względu na renomę, jaką cieszy się Es Trenc, w wysokim sezonie plaża jest naprawdę oblegana, co musisz mieć na uwadze planując przyjazd tutaj. Możesz mieć problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Najlepiej przyjechać wcześnie rano, zaparkować na spokojnie i zrelaksować się ciesząc oko rajskimi widokami i jeszcze bez tłumów.

Autobusem

Prawie pod samą plażę (właśnie od strony Ses Covetes) możesz dojechać także autobusem miejskim z Palmy lub El Arenal.

Krystalicznie czysta woda - plaża Es Trenc
Nic dziwnego, że ta plaża nosi przydomek “majorkańskich Karaibów”
plaża es trenc, majorka
Nie zapomnij o parasolu, gdyż nie ma tutaj żadnej zacienionej strefy

Udogodnienia na plaży Es Trenc na Majorce

Na plaży do dyspozycji jest kilka toalet, ale nie ma ani pryszniców, ani przebieralni.

Znajdują się tutaj parasole oraz leżaki, które można wypożyczyć.

Nad bezpieczeństwem osób przebywających na plaży w sezonie letnim czuwają ratownicy.

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne czy wodne, takie jak wynajem kajaków, rowerów wodnych czy jazda na nartach wodnych lub bananie, to to miejsce nie ma nic do zaoferowania.

W obrębie plaży znajdują się dwa malutkie bary i jedna restauracja. Ale jak zapewne już się domyślasz, jest drogo. Jako, że nie ma tutaj dookoła żadnych sklepów czy hoteli, pamiętaj o zaopatrzeniu się w jakieś przekąski i napoje przed przyjazdem.

Jeśli nie planujesz wypożyczać leżaków na plaży, dobrym pomysłem będzie również przywiezienie swojego własnego plażowego parasola, gdyż na plaży nie ma żadnej strefy zacienionej.

Las sosnowy otaczający Es Trenc oraz wejście na plażę
Las sosnowy oraz wejście na plażę
widok na morze, kąpiących się ludzi i łodzie
Widok z plaży

Co robić na Es Trenc?

Jako, że to miejsce znajduje się w środku parku naturalnego i otoczone jest przyrodą, główną atrakcją Es Trenc jest oczywiście plaża sama w sobie. Płytkie i krystalicznie czyste wody zapewne Cię zachwycą.

Z reguły woda w tym rejonie jest bardzo spokojna. Duże fale zdarzają się bardzo rzadko, jeśli wieje wiatr od południa.

Tak więc, relaks w otoczeniu naturalnego piękna tego miejsca to najlepszy plan na dzień spędzony na plaży Es Trenc!

Możesz przejść się również na spacer po plaży i przy okazji zobaczyć z bliska słynne bunkry, przy których wiele osób robi sobie zdjęcia. Wybudowane zostały w czasach II Wojny Światowej, w obawie przed desantem wroga. Aktualnie pomalowane są na biało i zdobią je ciekawe cytaty.

plaża Es Trenc, Majorka
Plaża i bunkier
plaża Es Trenc, Majorka
Plaża w sezonie cieszy się ogromną popularnością; tutaj zdjęcie z września

Co można zobaczyć w pobliżu Es Trenc?

Pobyt na plaży Es Trenc warto połączyć ze zwiedzeniem kilku innych miejsc.

Salinas d’Es Trenc

Najbliższą i najciekawszą atrakcją tego miejsca jest solnisko Salinas d’Es Trenc. Organizowane są tutaj wycieczki z przewodnikiem. Zobaczysz tu piękne stawy otoczone formacjami gór solnych. Przedstawiony zostanie Ci między innymi cały proces zbierania soli. Na końcu wycieczki, w sklepiku tutaj działającym, możesz kupić kilka soli stąd pochodzących. Jest to ciekawy pomysł na pamiątkę lub prezent z podróży.

Park Naturalny

Możesz wybrać się również na spacer po Parku Naturalnym, w którym de facto już się znajdujesz. To teren podmokły, gdzie zobaczysz słonowodne jeziora i zbiorniki wodne, przypominające laguny. Cały ten obszar jest ornitologicznym rajem – żyje tutaj ok. 170 gatunków ptaków, wśród nich możesz zaobserwować tutaj nawet flamingi (głównie we wrześniu).

Pamiętaj! Nie deptaj wydm i przemieszczaj się tylko wyznaczonymi, odgrodzonymi ścieżkami.

Colonia Sant Jordi

Jeśli masz dość natury, dobrym wyborem będzie dla Ciebie odwiedzenie pobliskiego miasteczka Colonia Sant Jordi. To tętniący życiem kurort turystyczny, gdzie znajdziesz ciekawe bary, kawiarnie i restauracje usytuowane przy długiej promenadzie. Oprócz tego miejsce to jest centrum turystycznym – organizowanych tutaj jest dużo ciekawych wycieczek i rejsów.

Ses Salines

Nieco dalej położona jest malutka wioska Ses Salines. Jest to miejsce idealne dla miłośników historii. Znajdują się tutaj pozostałości osadnictwa na wyspie, pochodzące z okresu talajotycznego, z epoki brązu.

W Ses Salines znajduje się także Botanicactus – jeden z największych ogrodów botanicznych Europy.

Sa Ràpita

Miasteczko Sa Ràpita usytuowane jest po przeciwnej stronie plaży Es Trenc. Jest to też miejsce położone najbliżej plaży. Znajduje się tutaj kilka barów i restauracji, więc jest to dobra opcja, jeśli po zejściu z plaży planujesz zjeść coś w okolicy.

krajobraz roztaczający się z plaży - widok na morze i zacumowane łodzie
Krajobraz z plaży
widok na las sosnowy
A wokół tylko natura 🙂 – widok na las sosnowy z plaży

Plaża Es Trenc – Majorka – czy warto?

Es Trenc, jak każde miejsce, ma swoje plusy i minusy. Powiem tak – dla tego koloru wody, jak i dla samego otoczenia i krajobrazu, tylko natura – zero infrastruktury, żadnego wielkiego molocha (hotelu) dookoła, oczywiście że warto tutaj przyjechać. Aczkolwiek ja osobiście bardziej polecam plażę Sa Ràpita. Jest identyczna i znajduje się obok. Mniej oblegana. No i zaparkować można za darmo 😉

error: