Majorka – pogoda w ciągu roku

Majorka i pogoda – to zagadnienie szerokie jak samo Morze Śródziemne… “Jaka jest pogoda na Majorce w kwietniu/maju/październiku/grudniu?” – to chyba najczęściej zadawane pytanie odnośnie Majorki. Dzisiaj postaram się udzielić Ci na nie odpowiedzi, choć – przyznam szczerze – temat nie jest łatwy. Nie można przecież przewidzieć czegoś, co jest nieprzewidywalne ????. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu będziesz miał/a już jakieś pojęcie, jaka jest pogoda na Majorce, czego możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku na wyspie i wiedza ta pomoże Ci zdecydować, na kiedy zaplanować Twoje wakacje na Majorce. No to lecimy!

* Wszystkie dane zawarte w tym tekście opierają się o statystyki oraz o moje osobiste obserwacje na przestrzeni prawie 9 lat spędzonych na wyspie.

Majorka – klimat

Klimat panujący na Majorce jest klimatem śródziemnomorskim. Charakteryzuje się on wysokimi temperaturami latem, które nierzadko przekraczają 30°C oraz umiarkowanie niskimi zimą – rzadko kiedy spadają one poniżej 5°C. Jako, że mamy do czynienia z wyspą, poziom wilgotności jest tutaj bardzo wysoki. Zimą, na najwyższych szczytach pasma górskiego Sierra de Tramuntana zdarzają się również opady śniegu.

Generalnie Majorka ma 300 dni słonecznych w roku, czyli jasnym jest, że w ciągu tych pozostałych 65 dni musi być pochmurno i popadać deszcz ????.

Pogoda na Majorce wiosną

Wiosna to tak naprawdę, obok jesieni, najlepszy moment na zwiedzanie wyspy i okres idealny dla tych, którzy nie przepadają za upałami i tłumami.

Ta pora roku na Majorce jest idealna na piesze wycieczki po górach, wycieczki rowerowe, spacery po promenadach czy zwiedzanie przepięknych miasteczek znajdujących się na wyspie. Generalnie jest to okres na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, integrowanie się z naturą, podziwianie uroków wyspy i tego, co ma nam do zaoferowania.

Majorka – pogoda i temperatury w marcu

W marcu nareszcie kończy się zima i temperatury na wyspie zaczynają powoli rosnąć. O tej porze roku, jak to wiosną, wszystko budzi się do życia i rozkwita. Zazwyczaj pogoda jest ładna, stabilna, aczkolwiek, na przestrzeni całego miesiąca możemy spodziewać się lekkiego załamania i kilku pochmurnych i deszczowych dni, aczkolwiek są to lekkie opady. Marzec to okres tuż przed rozpoczęciem sezonu turystycznego, więc jest to najlepszy i ostatni moment na wykorzystanie wiosennego słoneczka i nacieszenie się wyspą i jej urokami w ciszy i spokoju. Maksymalna średnia temperatura w dzień w tym miesiącu to 17°C, natomiast minimalna w nocy to 9°C. Temperatura wody wynosi ok. 15°C, więc to zdecydowanie nie czas na morskie kąpiele ????.

Majorka – pogoda i temperatury w kwietniu

Wyspa w kwietniu w dalszym ciągu rozkwita, zaczyna się robić cieplutko, możemy porzucić zimową kurtkę na rzecz wiosennych okryć. Mimo, że pogoda w tym miesiącu jest niestała i zdarzają się dość częste deszcze, termometry w dzień wskazują nawet ponad 20°C. Kwiecień to również czas początku sezonu. Otwiera się wiele hoteli, barów i restauracji i wyspa powoli zaczyna tętnić życiem. Średnia maksymalna temperatura w dzień w kwietniu to 19°C, natomiast średnia minimalna w nocy 11°C. Temperatura wody w tym miesiącu to ok. 16°C.

Majorka – pogoda i temperatury w maju

Maj to tak naprawdę jedna wielka niewiadoma. Każdego roku zaskakuje. Niby jest już dość ciepło, temperatury sięgają ponad 20°C, ale z drugiej strony nagle może zrobić się chłodno, zacząć wiać wiatr i padać deszcz… Na szczęście zazwyczaj takich deszczowych dni jest w tym miesiącu tylko kilka. W tym miesiącu otwiera się reszta hoteli i lokali gastronomicznych – tych, które nie zrobiły tego w kwietniu. Na wyspie zaczyna się pojawiać coraz więcej turystów. Średnia maksymalna temperatura w maju to 22°C. Noce również są już cieplejsze, ze średnią minimalną temperaturą 15°C. Woda w tym miesiącu osiąga już temperaturę ok. 18°.

Czego będziesz potrzebował/a na Majorce wiosną?

Na pewno musisz ze sobą zabrać ciepłe ubrania, długie spodnie, swetry i okrycie wierzchnie – w marcu jak najbardziej kurtkę zimową, natomiast w kwietniu i maju spokojnie można ją zastąpić lekką wiosenną kurtką, bluzą lub innym cienkim wierzchnim okryciem. Przyda się również coś przeciwdeszczowego lub parasol.

W maju spokojnie można zacząć już zakładać letnie ubrania, natomiast cienki swetr czy bluza przyda się wieczorami. W tym miesiącu przyda się już również krem z filtrem.

Pogoda na Majorce latem

Czerwiec, lipiec i sierpień to szczyt sezonu na wyspie. To właśnie jest najlepszy czas na wakacje na Majorce dla wszystkich tych, którzy spragnieni są pełnego słońca, gorącego piasku i morskich kąpieli. Jednakże wtedy też wyspa jest przepełniona turystami, co na pewno nie jest idealnym okresem dla osób ceniących sobie ciszę i spokój. Nie jest to również najlepsza pora roku dla tych, którzy nie lubią wysokich temperatur lub po prostu ich organizm ich nie toleruje.

Majorka – pogoda i temperatury w czerwcu

Pierwszy tydzień – 10 dni czerwca to taka mała loteria. Pogoda może wariować z dnia na dzień – raz może być chłodno i wietrznie, by na następny dzień świeciło słońce, po którym kolejny dzień spędzimy pod parasolem. Istnieje nawet na Majorce powiedzenie: “Hasta el 40 de mayo no te quites el sayo.” – “Do 40-tego maja nie zdejmuj płaszcza“. “40-ty maja” to 9 czerwca ????. Po tym okresie na Majorce zaczyna się już prawdziwe lato. Termometry mogą wskazywać nawet 26°C-28°C, coraz więcej turystów kąpie się w morzu, aczkolwiek wieczory mogą być jeszcze chłodne. Średnia maksymalna temperatura w dzień w czerwcu to 26°C, natomiast średnia minimalna w nocy to 18°C. Temperatura wody w tym miesiącu dochodzi już do 21°C.

Majorka – pogoda i temperatury w lipcu

Lipiec to miesiąc upalny i najmniej deszczowy. Mogę nawet pokusić się o stwierdzenie, że bezdeszczowy. Jeśli już “pada” to jest to 5 minut lekkiej mżawki i po krzyku. Średnia najwyższa temperatura w tym miesiącu w dzień to 30°C, natomiast średnia najniższa nocą to 21°C. Temperatura wody w lipcu to już 24°C, także jest już idealna do morskich kąpieli.

Majorka – pogoda i temperatury w sierpniu

Sierpień to kolejny upalny letni miesiąc ze średnimi temperaturami 30°C w dzień i 22°C w nocy. Ten miesiąc charakteryzuje się największą wilgotnością powietrza, co potęguje uczucie gorąca. Sierpień, a właściwie jego druga połowa to także czas, w którym może pojawić się jakaś letnia burza. Temperatura wody w sierpniu może osiągnąć nawet 26°C.

Co zabrać ze sobą na Majorkę latem?

Przede wszystkim letnie, przewiewne ubrania, strój kąpielowy, krem z filtrem i obowiązkowo jakieś nakrycie głowy – czapka z daszkiem lub kapelusz!

W czerwcu wieczorami przyda się coś cienkiego z długim rękawem.

Pogoda na Majorce jesienią

Jesień to, tak jak wiosna, najlepszy moment na zwiedzanie wyspy! W dalszym ciągu jest ciepło, a z każdym kolejnym tygodniem ubywa turystów.

Generalnie rzecz biorąc jesień na Majorce jest bardzo podobna pod wieloma względami do wiosny. Nie ma już upałów, można spokojnie zwiedzać zabytki, wybrać się na górskie wędrówki, spacery, wycieczki rowerowe. Znowu zaczyna robić się pięknie i zielono (latem na wyspie wszystko jest popalone od prażącego słońca).

Majorka – pogoda i temperatury we wrześniu

Upalne temperatury nareszcie zaczynają powoli opadać. Mieszkańcy wyspy zaczynają odprawiać tańce deszczu, aczkolwiek opady są zawsze bardzo krótkie i za chwilę znowu wychodzi słońce. Wrzesień to koniec gorącego lata i ulga po dwóch miesiącach upalnych dni i bardzo wysokich temperatur. Dni stają się coraz krótsze, ale w dalszym ciągu pogoda jest przepiękna, słoneczna i jest bardzo ciepło. Najwyższa średnia temperatura w ciągu dnia to 27°C, a w nocy 19°. Woda ma temperaturę 25°C.

Majorka – pogoda i temperatury w październiku

Październik to miesiąc z największą ilością opadów w roku, aczkolwiek w dalszym ciągu jest ciepło i jest to moment idealny, aby spędzać czas na świeżym powietrzu.

To właśnie w październiku zaczynamy odczuwać największe przeskoki temperatur w ciągu dnia. Ranki i wieczory są dużo chłodniejsze niż reszta dnia. Średnia maksymalna temperatura w ciągu dnia to 23-24°C, a w nocy 16°C. Temperatura w morzu spada w ciągu tego miesiąca do ok. 22°C. Wraz z końcem października oficjalnie kończy się sezon turystyczny na Majorce.

Majorka – pogoda i temperatury w listopadzie

Listopad na Majorce może pozytywnie zaskoczyć. Zazwyczaj pierwszy tydzień, maksymalnie dwa są cieplutkie i słoneczne. Sezon turystyczny oficjalnie już dobiegł końca (co nie oznacza, że na wyspie nie ma turystów), ulice i plaże są prawie puste, także to idealny moment na spacery i korzystanie z promieni słońca. Woda w morzu w dalszym ciągu jest stosunkowo ciepła, dlatego wiele osób korzysta z okazji do ostatnich morskich kąpieli. Z biegiem dni, temperatury powoli spadają, zaczyna się robic chłodniej i mogą pojawić się opady deszczu. Średnia maksymalna temperatura w dzień w listopadzie to 19°C, natomiast w nocy 12°C. Średnia temperatura wody w tym miesiącu wynosi ok. 19°C.

Co trzeba zabrać ze sobą na Majorkę jesienią?

We wrześniu i na początku października na spokojnie można chodzić w cienkich, przewiewnych ubraniach letnich. Jednak zawsze warto mieć ze sobą coś cieplejszego, w razie czego, aby móc zarzucić na siebie podczas chłodnego wieczoru. W tym czasie napewno przyda się również krem z filtrem.

Końcówka października i listopad to okres, w którym warto mieć ze sobą jesienne okrycie wierzchnie i coś przeciwdeszczowego, jak również zakryte obuwie. Owszem, pogoda może pozytywnie zaskoczyć, ale lepiej być przygotowanym na każdą możliwość.

Pogoda na Majorce zimą

Zima na Majorce, mimo że nie jest tak mroźna jak w innych krajach, do najprzyjemniejszych również nie należy. Wszystko przez wszechobecną wilgoć, która powoduje, że odczuwalna temperatura jest dużo niższa, niż w rzeczywistości. Dni, które są bezwietrzne i słoneczne, są jednak bardzo przyjemne i są dobrą okazją do zwiedzania wyspy.

Majorka – pogoda i temperatury w grudniu

Grudzień to początek zimy na Majorce. Dni w dalszym ciągu mogą być stosunkowo ciepłe i słoneczne, aczkolwiek noce są już dużo chłodniejsze. Maksymalna średnia temperatura w ciągu dnia to 16°C, a minimalna nocą 9°C. Temperatura wody w tym miesiącu spada do 15°C, także na kąpiele w morzu trzeba będzie poczekać do przyszłego roku ????. Grudniowe dni stają się coraz krótsze i mimo, że jest to miesiąc chłodny, nie jest on ani najzimniejszy, ani najbardziej deszczowy w roku.

Majorka – pogoda i temperatury w styczniu

Styczeń na Majorce to środek zimy i jest to najzimniejszy miesiąc w roku. Owszem, nie jest to mroźna zima, jak w wielu innych krajach europejskich. Temperatury w dzień wahają się w granicach 10-15°C, ale w ciągu nocy spadają do 5°C, czasem zdarza się, że termometry wskazują nawet 0°C lub jeszcze mniej. Styczeń jest też miesiącem opadów. Temperatura wody w tym miesiącu wynosi ok.14°C.

Majorka – pogoda i temperatury w lutym

Luty to kolejny zimowy miesiąc na Majorce, generalnie bardzo podobny do stycznia, jeśli chodzi o pogodę i temperatury. W dalszym ciągu jest dość chłodno, wietrznie i opady deszczu są częste, aczkolwiek nie są one już tak intensywne. Średnia maksymalna temperatura w dzień w tym miesiącu to 15°C, a minimalna 8°C w nocy. Temperatura wody osiąga 14°C, co w dalszym ciągu nie jest odpowiednią temperaturą do kąpieli. Luty jest także okresem kwitnięcia migdałowców, co sprawia, że Majorka wygląda wtedy przepięknie.

Co zabrać ze sobą na Majorkę zimą?

Obowiązkowo zimowe ubrania i kurtkę. Czasem może Ci się przydać czapka, czy rękawiczki. Hotele z reguły mają klimatyzację (dla własnego spokoju sprawdź przed rezerwacją), więc nie zamarzniesz ????. Wiele barów i restauracji również posiada klimatyzację, jak i ogrzewanie zewnętrzne na tarasach, więc na spokojnie można zjeść obiad czy kolację, lub napić się czegoś na świeżym powietrzu i będzie Ci cieplutko. Warto pamiętać również o parasolu.

W zimowych miesiącach, głównie w grudniu i styczniu, można zaobserwować śnieg w najwyższych partiach pasma górskiego Sierra de Tramuntana. Zazwyczaj jest to tylko kilka dni i później nie ma już po nim śladu. Na przestrzeni lat było jednak kilka przypadków, kiedy to śnieg zasypał np. stolicę wyspy.

Statystyki średnich temperatur na Majorce w ciągu roku

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

Średnia temp. maksymalna

15°C

15°C

17°C

19°C

22°C

26°C

30°C

30°

27°C

24°C

19°C

16°

Średnia temp. minimalna

7°C

8°C

9°C

11°C

15°C

18°C

21°C

22°C

19°C

16°C

12°C

9°C

Średnia temp. wody

14°C

14°C

15°C

16°C

18°C

21°C

24°C

26°C

25°C

22°C

19°C

15°C

Ważna rzecz – podawane tutaj średnie temperatury, nie są temperaturami jakie tutaj panują codziennie w każdym miesiącu. Są one, jak sama nazwa wskazuje średnimi wszystkich temperatur dla każdego miesiąca. W rzeczywistości temperatury w ciągu dnia, w zależności od godziny mogą się różnic, mogą być wyższe lub niższe. Np. mówiąc o maksymalnej średniej temperaturze w dzień w lipcu, która wynosi 30°C, nie oznacza to, że maksymalna temperatura w lipcu, jakiej doświadczysz to 30°C. Jednego dnia termometry mogą wskazać 42°C, a innego 29°C.

To tyle statystyki, stereotypy i obserwacje. Jak jest w praktyce?

W praktyce niestety nikt nie może Ci niczego zagwarantować. Nawet jeśli z powyższego tekstu już wiesz, w którym miesiącu możesz spodziewać się opadów deszczu, to i tak nie możesz być pewny/a, czy pojawią się one podczas Twojego pobytu na wyspie, czy może akurat szczęśliwie Cię ominą.

Kolejną sprawą są zmiany klimatyczne, które mają ogromny wpływ na zjawiska atmosferyczne i temperatury. To, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, to co uważamy za “pewnik” dzisiaj, za rok o tej porze może nie mieć miejsca, może zmienić się na lepsze, lub na gorsze.

Gdzie sprawdzać pogodę przed wyjazdem i będąc na Majorce?

Istnieje kilka stron i aplikacji, gdzie możesz sprawdzić prognozę pogody na najbliższe dni.

Ja jednak osobiście nie polecam sprawdzania jej w ogóle ????, gdyż pogoda na Majorce zmienia się jak w kalejdoskopie. Często sama prognoza pogody zmienia się z dnia na dzień i tak samo często ta prognoza w ogóle się nie sprawdza w realu. Wiele razy jest tak, że według aplikacji ma padać deszcz, a my tutaj siedzimy pod pięknym, błękitnym niebem, szukając choćby jednej małej chmurki.

Każdy, najmniejszy nawet czynnik może przyczynić się do zmiany prognozy pogody. Jak np. znajdujące się na Majorce góry, które, jak wiemy są w stanie modyfikować lub nawet zatrzymać front atmosferyczny.

Rozumiem jednak, że przed wyjazdem na wyczekany urlop chcesz wiedzieć, choćby w najmniejszym stopniu, czego możesz się spodziewać po przylocie. Dlatego ja mogę polecić Ci te trzy miejsca:

  • AEMET – Państwowa Agencja Meteorologii
  • El tiempo – chyba najczęściej używana w Hiszpanii strona do sprawdzania prognozy pogody
  • aplikacja, jak i strona web AccuWeather

Pamiętaj, że mimo, iż Majorka to wyspa, w różnych miejscach pogoda i temperatury będą się różnić. Sprawdzaj zawsze prognozę pogody dokładnie dla miejscowości, w której będziesz przebywał/a. I na pewno nie sprawdzaj prognozy na dwa tygodnie do przodu. Po prostu nie ma to najmniejszego sensu.

Podsumowanie

Tutaj chciałabym zawrzeć kilka wskazówek i przypomnień. I być może w ten sposób rozwieję Twoje ostatnie wątpliwości ????.

Pisałam już o tym wyżej, ale przypomnę – średnie temperatury nie są temperaturami, jakich będziesz doświadczać po przylocie na wyspę. Mogą być one dużo wyższe, lub wręcz przeciwnie – niższe.

Pamiętaj, że na Majorce panuje ogromna wilgoć. To właśnie ona potęguje odczuwalną temperaturę. Latem, przy 30 kilku stopniach będziesz miał/a wrażenie, że jest ponad 40 i o czym muszę tutaj wspomnieć, niech nie zdziwi Cię to, że będziesz się pocił/a i to konkretnie, nawet w maju przy 20°C. Po wyjściu spod przysznica po kilku minutach będziesz się czuł/a, jakbys zapomniał/a użyć ręcznika ????. Z kolei zimą owa wilgoć dosłownie przenika do kości i sprawia wrażenie, że jest dużo zimniej niż w rzeczywistości.

To kiedy w końcu przyjechać na Majorkę?

To już zależy tylko od Ciebie!

Jeśli to, czego szukasz to wakacje na plaży, w promieniach słońca, z drinkiem w ręku i chcesz mieć w jak największym stopniu pewność zagwarantowanej pogody przez cały pobyt, to polecam Ci lipiec.

Pamiętaj, że nawet jeśli latem pada deszcz, to nie są to jakieś ogromne ulewy, tylko ciepły, letni deszczyk, który naprawdę nie będzie trwał długo. Nawet jeśli zdarzy się jakaś sierpniowa burza, to następnego dnia wyjdzie słońce ????.

Każda pora roku na Majorce ma swój urok. Ja osobiście uważam, że bez względu na to, którą porę roku wolisz, czy preferujesz wczasy na Majorce w środku lata, w pełnym słońcu, czy poza sezonem, z możliwością zwiedzania wyspy bez ogromnych tłumów i w łagodniejszych temperaturach, bez wątpienia znajdziesz dla siebie najlepszy moment. Pogoda to stan atmosfery, na który nikt z nas nie ma wpływu i nikt nie może go kontrolować ????. Dlatego wyluzuj się, nie stresuj na zapas, przygotuj się odpowiednio na wszystkie możliwości i po prostu ciesz się wakacjami, na które tak długo czekałeś/aś ????.

Majorka oferuje mnóstwo pięknych miejsc do zwiedzania, dlatego bez względu na zjawiska atmosferyczne, będziesz cieszył/a się niezapomnianym urlopem! To jedyne, co ktokolwiek może Ci zagwarantować!

Pozdrawiam,
M.

error: