Castillo de Bellver – Zamek z najpiękniejszymi widokami w Palmie

Castillo de Bellver (Castell de Bellver po katalońsku) to okrągły zamek na Majorce z ponad 7 wiekową historią.

Informacje ogólne o Castillo de Bellver

Ten gotycki zamek, otoczony lasem sosnowym położony jest na wzgórzu 112,6 m n.p.m. i znajduje się ok. 3 km od miasta Palma de Mallorca.

Powstał w XIV wieku (w latach 1300-1311), na polecenie ówczesnego króla wyspy – Jaime II. Zamek ten przez krótki czas był używany jako letnia rezydencja członków rodziny królewskiej, a w 1717 roku został przekształcony więzienie wojskowe, jako które służył do roku 1915.

W czasie hiszpańskiej wojny domowej był też miejscem publicznych egzekucji. Wiele lat później, w czasie pierwszych miesięcy dyktatury Franco w Hiszpanii, Bellver ponownie służył jako więzienie.

Dziś, w letnie popołudnia, na dziedzińcu zamku odbywają się różne koncerty plenerowe.

Castillo de Bellver, Palma de Mallorca, Majorka

Co zobaczyć w Castillo de Bellver

Widoki panoramiczne – Palma i góry

Nazwa zamku pochodzi od katalońskiego bell veer, co oznacza “piękny widok”. W sumie nie można się temu dziwić, gdyż możecie stąd podziwiać całą stolicę wyspy, przepiękną zatokę Palmy w całej jej okazałości, jak i pasmo górskie Majorki – Sierra de Tramuntana. Będąc tu sami się przekonacie, że nazwa zamku jest adekwatna 🙂

widok z Castillo Bellver, Majorka
widok z Castell Bellver na Majorce

Zamek Bellver

Castillo de Bellver jest zachowany w idealnym stanie. To co go wyróżnia spośród innych zamków to to, że został wybudowany na planie koła, jako jedyny w Hiszpanii i jeden z nielicznych w Europie (dwa pozostałe to
Michelstetten w Austrii i Restormel w Wielkiej Brytanii). Zamek na Majorce jest także najstarszym ze wszystkich trzech.
Zamek posiada 4 wieże – trzy z nich są zespolone z zamkiem i czwarta, wysoka wieża – zwana Torre de Homenaje (po polsku wieża hołdu) – jest połączona z głównym zamkiem małym mostem. Centralny dziedziniec – Patio de Armas – ma dwa poziomy: dolny – zbudowany z romańsko-katalońskich łuków, który służył służbie i żołnierzom oraz górny – w łukowym stylu gotyckim, z którego korzystała rodzina królewska.

Zamek, Castillo de Bellver, Majorka

Muzeum Historii Miasta

Zamek mieści również Muzeum Historii Miasta, które zostało utworzone w 1931 roku. Muzeum to składa się z ośmiu pomieszczeń zamkowych, z których 6 obejmuje różne okresy w historii wyspy. Można również odwiedzić starą kuchnię i kaplicę zamkową. Do muzeum możecie się dostać przez główny dziedziniec, na którym znajdują się rzymskie, arabskie i hiszpańskie artefakty, które pomogą Wam lepiej zrozumieć historię Palmy.

Muzeum Historii Miasta, Castillo Bellver, Majorka

Jak dojechać do Castillo de Bellver

Samochodem

Bez problemu możecie dojechać samochodem na samą górę, obok zamku znajduje się duży parking.

Komunikacją miejską

Jeśli wybierzecie komunikację miejską – autobus publiczny – wtedy będziecie musieli przejść od podnóża wzgórza do zamku. Autobusy, które tam dojeżdżają to: 4, 20 i 46.
W zależności, który wybierzecie, będziecie musieli wysiąść albo na Plaza de Gomila (i stamtąd kierować się ulicą Calle de Bellver), lub na Av. de Joan Miró 16 i iść ulicą Calle de Camillo José Cela.

Możecie również wsiąść w jeden z autobusów turystycznych, które kursują po Palmie. Castillo de Bellver jest jednym z 16 przystanków na jego trasie.
https://www.city-ss.es/destinos/palma-de-mallorca/

Pieszo

Do zamku możecie dostać się również pieszo z Palma de Mallorca. Jeśli lubicie długie spacery, to nic nie stoi Wam na przeszkodzie 🙂

Informacje dodatkowe

Adres:
Carrer Camilo José Cela s/n, 07014 Palma

Dane GPS:
39°33’46.4″N 2°37’11.3″E lub 39.562886, 2.619801

Ceny biletów wstępu:
Bilet normalny: 4
Bilet ulgowy: 2 – dla osób w wieku 14-18 lat, rencistów i emerytów
Wejście darmowe: dzieci do 14 roku życia, w niedziele wstęp jest darmowy dla wszystkich

Sprzedaż biletów do 45 minut przed godziną zamknięcia. Wejść do zamku można najpóźniej na 30 minut przed zamknięciem.

Godziny otwarcia:

Kwiecień – Wrzesień:
Poniedziałek – zamknięte
Wtorek-Sobota – 10.00 do 19.00
Niedziele i święta – 10.00 do 15.00

Październik – Marzec:
Poniedziałek – zamknięte
Wtorek-Sobota – 10.00 do 18.00
Niedziele i święta – 10.00 do 15.00

Zamknięte: 25/12, 01/01, 01/05, Niedziela Wielkanocna

Harmonogramy otwarcia mogą ulec zmianie w związku z aktami formalnymi lub wydarzeniami, pokazami organizowanymi przez Radę Miasta Palma.

Castillo de Bellver – czy warto?

Castillo de Bellver jest to urokliwy i majestatyczny zamek, który na pewno warto odwiedzić będąc na Majorce. No bo ile razy w życiu widzieliście okrągły zamek? 😉 A jeśli nie interesują Was zamki i nie lubicie ich zwiedzać, to warto choćby dla tych cudownych panoramicznych widoków.

A może ktoś z Was już tu był? Jak wrażenia?

Pozdrawiam,
Magda

error: