Ograniczenia dostępu na Formentor – wydłużenie godzin restrykcji w 2022 roku

Półwysep Formentor, a zwłaszcza latarnia morska na Faro de Formentor jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Majorce. Rokrocznie powoduje to chaos przy samej latarni (mała ilość miejsc parkingowych) oraz na krętej drodze przy punkcie widokowym. Po raz pierwszy ograniczenia dostępu na Formentor – na końcowy punkt półwyspu, czyli latarnię wprowadzono w 2018 roku. Samochodem lub motocyklem można było dojechać tylko do plaży Formentor.

Jeśli ktoś był zainteresowany odwiedzeniem latarni lub miał ochotę dostać się na jedną z pobliskich zatok – Cala Figuera czy Cala Murta – mogł to zrobić korzystając ze specjalnych autobusów kursujących na tym odcinku trasy.

W 2021 roku, ograniczenia dotyczyły już całego półwyspu. Trasę podzielono na dwa odcinki – pierwszy pomiędzy Portem Pollensa y plażą Formentor, a drugi pomiędzy Plażą Formentor i Faro Formentor. Tak samo będzie w tym, 2022 roku.

Kumulacja samochodów podczas zachodu słońca, Faro de Formentor, Majorka
Kumulacja samochodów podczas zachodu słońca, Faro de Formentor, Majorka, fot. archiwum własne

Ograniczenia dostępu na Formentor w 2022 roku

Ograniczenia w latach poprzednich obowiązywały w godzinach od 10:00 do 19:00. Jednakże powodowało to kumulację wszelkiego rodzaju pojazdów mechanicznych w godzinach wieczornych, a zwłaszcza podczas zachodu słońca.

Dlatego też, w tym roku restrykcje będą obowiązywały od 15 czerwca do 15 września w godzinach 10:00-22:30.

W tych godzinach po trasie półwyspu będą mogli poruszać się wyłącznie mieszkańcy strefy ograniczonego dostępu, środki transportu publicznego, służby ratownicze i medyczne oraz pojazdy posiadające kartę parkingową dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Dodatkowo, na mniej restrykcyjnym odcinku – między Portem Pollença a plażą Formentor, o dostęp – oprócz wspomnianych wyżej osób i pojazdów – będą mogły się ubiegać również autokary i taksówki.

Cała trasa półwyspu będzie otwarta dla rowerzystów.

Ruch drogowy będzie wykorzystywał system czytników tablic rejestracyjnych do monitorowania sprawców wykroczeń, którym będą grozić mandaty w wysokości do 200 euro.

Warto pamiętać, że aktualnie na odcinku prowadzącym na Faro Formentor mają miejsce prace budowlane, więc dostęp nie jest nawet teraz zbyt komfortowy.

ograniczenia dostępu na Formentor
Pojazdy parkują gdziekolwiek, nawet na pasie ruchu…, fot. archiwum własne
ograniczenia dostępu na Formentor
Chaos…, fot. archiwum własne
Kumulacja samochodów na Półwyspie Formentor
Samochody kumulują się w każdym miejscu na Półwyspie Formentor, fot. archiwum własne
error: