Jaskinie na Majorce – 5 pięknych jaskiń, które warto zobaczyć

Czy wiesz, że na Majorce znajduje się ponad 200 skatalogowanych jaskiń? Ponadto wiele innych nie zostało jeszcze w pełni spenetrowanych. To naprawdę sporo jak na wyspę o tej powierzchni.
Jeśli uwielbiasz zwiedzać jaskinie, tak jak ja, podziwiać stalaktyky, stalagmity czy draperie, to ten post zdecydowanie jest dla Ciebie! A jaskinie na Majorce bez wątpienia zasługują na Twoją uwagę.

Jaskiń otwartych dla zwiedzających jest na wyspie 5 i właśnie w tym poście poznasz je wszystkie – fantastyczne, piękne jaskinie, które zabiorą Cię w niesamowitą podróż do tego, co ukryte we wnętrzu ziemi i zapewnią niesamowite wrażenia!

Zdecydowanie warto pamiętać, aby odwiedzić choć jedne z nich podczas pobytu na wyspie!

Jaskinie na Majorce

Chyba nie ulega już wątpliwości, że Majorka jest spektakularną i bardzo zróżnicowaną wyspą. W swoich zakątkach skrywa wspaniałe plaże, niesamowite trasy trekkingowe czy bajkowe miasteczka, w których czas jakby się zatrzymał. Ale oprócz naziemnych, rajskich miejsc i widoków, wiele jej skarbów ukrytych jest również pod ziemią.

Powstawaniu jaskiń na Majorce sprzyja jej ukształtowanie terenu – a zwłaszcza południowo-wschodnia część wybrzeża, czyli wyżyna z charakterystyczną rzeźbą krasową.

Całkowita liczba jaskiń na Majorce nie jest znana, mówi się, że może wynosić nawet ponad 4000. Oprócz wspomnianych wyżej 200 skatalogowanych oraz tych, które jeszcze nie zostały w całości spenetrowane, większość jaskiń jest prawie niemożliwa do zlokalizowania, ponieważ znajdują się w niedostępnych miejscach lub na terenach prywatnych.

Jaskinie na Majorce, które powstawały na przestrzeni milionów lat są prawdziwymi dziełami sztuki stworzonymi przez naturę. Niegdyś kryjówki dla przemytników i piratów oraz schrony dla Maurów podczas podboju chrześcijańskiego. Dziś zachwycają zainteresowanych i imponują fantastycznymi formacjami czy podziemnymi jeziorami.

A teraz już bez dłuższego wstępu:

Oto 5 spektakularnych jaskiń na Majorce, które są dostępne dla zwiedzających:

Cuevas del Drach – Smocze Jaskinie

Cuevas del Drach (czyli Smocze Jaskinie) to chyba najpopularniejsze jaskinie na Majorce. Znajdują się one na wschodnim wybrzeżu wyspy, w gminie Manacor, w pobliżu Porto Cristo. Jest to grupa czterech dużych, połączonych ze sobą jaskiń o nazwach Cova Negra, Cova Blanca, Cova de Lluis Salvador i Cova dels Francesos, które mają długość 1200 metrów i sięgają do głębokości 25 metrów.

Oprócz spektakularnych formacji krasowych, znajduje się w nich również duże, przepiękne podziemne jezioro o długości około 115 metrów, zwane Jeziorem Martel. Zaliczane jest ono do największych jezior podziemnych na świecie. Jezioro to można przepłynąć łodzią pod koniec koncertu muzyki klasycznej, który odbywa się na żywo podczas zwiedzania jaskiń.

Wizyty w jaskini odbywają się w grupie, ale są prowadzone bez przewodnika.

Warto kupić bilety online, z wyprzedzeniem – wychodzi taniej i unikniesz zbędnego czekania w kolejce do kasy już na miejscu.

cuevas del drach - smocze jaskinie na majorce
Cuevas del Drach, Majorka
Jezioro Martel - Smocze Jaskinie, Majorka
Jezioro Martel – Smocze Jaskinie na Majorce

Cuevas dels Hams – Jaskinie Haczyków

Cuevas dels Hams, czyli Jaskinie Haczyków położone są w odległości ok. 1 km od Porto Cristo. Zostały odkryte w 1905 roku i jako pierwsze w Hiszpanii zostały otwarte dla zwiedzających w 1910 roku. Swoją nazwę zawdzięczają stalaktytom, które wyglądem przypominają haczyki.

Jaskinie mają 850 metrów długości i oprócz wyjątkowych formacji skalnych czekają tu na Ciebie między innymi ogród botaniczny, trzy podziemne jeziora i spektakl muzyczny (z muzyką Mozarta) wykonywany na podziemnym jeziorze zwanym Morzem Weneckim.

Cuevas dels Hams - Jaskinie Haczyków na Majorce
Cuevas dels Hams, Majorka
Jaskinie Haczyków - Cuevas dels Hams, Majorka
Jaskinie Haczyków na Majorce

Cuevas de Artà

Cuevas de Artà znajdują się na wschodnim wybrzeżu wyspy, w okolicach kurortu Canyamel. Jaskinie te zostały odkryte w 1876 roku i początkowo służyły za schron dla bydła. W późniejszych czasach ukrywali się w nich piraci i pustelnicy.

Podczas 40-minutowego zwiedzania towarzyszyć będzie Ci delikatna muzyka, a czekają tutaj na Ciebie piękne formacje skalne, przypominające swoimi kształtami różne zwierzęta czy rośliny, znakomite oświetlenie i spektakl audiowizualny.

Najbardziej spektakularny jest tutaj majestatyczny stalagmit o wysokości 22 metrów – zwany Królową Kolumn. Jest to jeden z największych stalagmitów w Europie.

Natomiast przy wyjściu z jaskiń zapewne zachwyci Cię fantastyczny widok na wody Morza Śródziemnego.

Jako ciekawostkę, warto wspomnieć tutaj również, że jako pierwszy jaskinie odwiedził Juliusz Verne. Podobno widok tak go oczarował, że zainspirował francuskiego pisarza do stworzenia swojego dzieła “Podróż do wnętrza ziemi”.

Cuevas de Artà, Majorka
Cuevas de Artà, Majorka
Cuevas de Arta - Jaskinie na Majorce
Jaskinie – Cuevas de Arta na Majorce

Cuevas de Campanet

Te jaskinie znajdują się u podnóża pasma górskiego Serra de Tramuntana, w północnej części wyspy, w pobliżu miasteczka Campanet. Jaskinie zostały otwarte dla zwiedzających w 1948 roku i zamują powierzchnię ponad 3000 m2 (ale tylko 600m2 jest udostępnione do zwiedzania).

Trasa o długości 400 metrów rozpoczyna się zejściem po 370 stopniach w dół. Następnie, dzięki wspaniałemu oświetleniu, możesz tu odkryć piękno i bogactwo skał wapiennych w postaci stalaktytów i stalagmitów.

Mimo, że formacje tych jaskiń bez wątpienia są wyjątkowe i zaskoczą Cię delikatnością oraz białawym odcieniem, w zależności od tego, czego szukasz i czego oczekujesz, jaskinie te mogą nie zrobić na Tobie aż takiego wrażenia, jak wszystkie wspomniane wyżej.

Cuevas de Campanet są również mniej znane na Majorce oraz mniej skomercjalizowane.

Jeśli zwiedzasz jaskinie po okresie sporych opadów deszczu, warto skorzystać z okazji i odwiedzić Ses Fonts Ufanes, które znajdują się w pobliżu.

Cuevas de Campanet, Majorka
Wnętrze jaskiń – Cuevas de Campanet, Majorka
Cuevas de Campanet - Jaskinie na Majorce
Jaskinie – Cuevas de Campanet, Majorka

Cuevas de Génova

Jaskinie Cuevas de Génova znajdują się nieopodal centrum Palma de Mallorca, w dzielnicy Génova. Zostały odkryte w 1906 roku i początkowo służyły jako schronienie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Wnętrze jaskiń Genova składa się z podziemnych galerii, połączonych korytarzami, które zachwycają pięknymi formacjami wapiennymi. Jaskinie znajdują się 36 metrów pod ziemią i możesz podziwiać tutaj między innymi baseny wodne, tunele, kolumny czy niezwykłe kopuły.

Cuevas de Génova, Majorka
Jaskinie – Cuevas de Génova, Majorka
Cuevas de Génova - Jaskinie - Majorka
Cuevas de Génova, Majorka

Zarezerwuj już dziś!

To już wszystkie jaskinie na Majorce otwarte dla publiczności.

Zwiedzanie jaskiń podczas pobytu na wyspie jest świetną opcją dla wszystkich i bez względu na kategorię wiekową. Tak więc niezależnie od tego, czy to romantyczne wakacje tylko we dwoje, wakacje życia z paczką przyjaciół, podróż z całą rodziną lub spokojny urlop, gdy czasy letniego szaleństwa masz już dawno za sobą – jaskinie zapewnią Ci niesamowite wrażenia i wspomnienia!

Wycieczka do podziemnych skarbów Majorki może być świetną opcją np. w deszczowy dzień lub jako alternatywa dla letnich upałów.

A Ty? Planujesz odwiedzić jakieś jaskinie podczas tegorocznego pobytu na Majorce? A może któreś miały już okazję Cię zauroczyć? Które z nich? Jak wrażenia? 🙂

error: