Wynajem samochodu na Majorce – wszystko co musisz wiedzieć

Nie da się ukryć, że samochód na Majorce to rzecz niezbędna. Zwłaszcza jeśli przyjeżdżasz tutaj na krótki okres czasu i stawiasz na aktywny urlop, chcąc zwiedzić jak najwięcej i zobaczyć wszystkie najpiękniejsze miejsca na wyspie. Z tego też powodu w dzisiejszym poście przedstawię Ci jak wygląda cała sprawa, jeśli chodzi o wynajem samochodu na Majorce, od czego zacząć, czego potrzebujesz i na co musisz zwrócić szczególną uwagę.

Swoją wiedzę opieram na kilkuletnim doświadczeniu w pracy w wypożyczalni samochodów na wyspie.

Wynajem samochodu na Majorce

Od czego zacząć?

Planując wakacje na Majorce i robiąc wszystkie rezerwacje, polecam Ci również zrobić od razu rezerwację na wynajem samochodu. I tutaj pojawia się kluczowa kwestia – musisz podjąć decyzję, w jaki sposób chcesz wynająć samochód. Opcje są dwie:

  • przez pośrednika (porównywarkę cen)
  • bezpośrednio w wypożyczalni stacjonarnej na Majorce

Jaka jest różnica między wynajmem przez pośrednika a wynajmem bezpośrednim w wypożyczalni?

Wynajem przez pośrednika

Pośrednicy to firmy, na których stronie internetowej znajdziesz mnóstwo opcji do wyboru i porównywarkę cenową wszystkich wypożyczalni, które działają na wyspie i z którymi dany pośrednik współpracuje.

Oferują oni zazwyczaj bardzo przystępne ceny za samochód, co oczywiście kusi klientów. Do ceny doliczana jest także kwota ubezpieczenia. Jednakże! Robiąc rezerwację u pośrednika jest ona z automatu rezerwacją na samochód z obowiązkiem pozostawienia w wypożyczalni kaucji (depozytu) po przylocie na wyspę. Ubezpieczenie, które zapłaciłeś przy rezerwacji jest bezzwrotnym* ubezpieczeniem kaucji, czyli w razie wypadku, bądź jakiegokolwiek uszkodzenia samochodu, kwota za jego naprawę zostanie Ci potrącona właśnie z owej kaucji, a następnie pośrednik odda Ci pieniądze.

*bezzwrotne ubezpieczenie kaucji – nazywa się tak dlatego, że w przypadku, gdy oddasz samochód bez żadnych uszkodzeń, żadna kwota nie zostanie Ci zwrócona. To generalnie jest jasne, ale zostawiam tą informację w razie, gdyby jednak były jakieś wątpliwości.

Dokonując rezerwacji przez pośrednika musisz posiadać kartę kredytową – na niej zostanie zablokowana kwota kaucji. Jeśli zwrócisz samochód w takim samym stanie, w jakim go zabrałeś, zostanie Ci ona zwrócona na Twoje konto (zazwyczaj w terminie do 14 dni).

Oczywiście istnieje również opcja zapłaty za ubezpieczenie w wypożyczalni i w ten sposób unikniesz zablokowania pieniędzy na Twoim koncie, aczkolwiek musisz liczyć się z tym, że jest to tak naprawdę podwójna opłata – u pośrednika oraz na miejscu.

Wynajem bezpośrednio w wypożyczalni

Wynajem samochodu bezpośrednio w wypożyczalni polega na tym, ze dokonujesz rezerwacji bezpośrednio na stronie wybranej przez Ciebie firmy, płacisz zaliczkę (lub nie, w zależności od firmy) i po przylocie na wyspę płacisz resztę kwoty (lub całość) przy odbiorze samochodu.

Wynajmując samochód w ten sposób masz wybór – możesz wybrać opcję ubezpieczenia lub zostawić kaucję. Przy wyborze opcji “kaucja” musisz posiadać kartę kredytową w celu jej zablokowania. Wybierając opłatę za ubezpieczenie wystarczy Ci karta debetowa.

Jeśli nie posiadasz karty kredytowej, pozostaje Ci tylko opcja zapłaty za ubezpieczenie na miejscu po przylocie na Majorkę – w obu przypadkach – zarówno jeśli dokonałeś rezerwacji u pośrednika lub bezpośrednio w wypożyczalni stacjonarnej.

REASUMUJĄC:

Wypożyczając samochód u pośrednika:

płacisz cenę za samochód + ubezpieczenie pośrednika + zostawiasz kaucję w wypożyczalni na wyspie LUB płacisz za drugie ubezpieczenie.

Jeśli uszkodzisz samochód, z kaucji zostanie Ci potrącona kwota naprawy pojazdu, a następnie Ty musisz wystąpić do Twojego pośrednika o zwrot pieniędzy. Pozostała część kaucji (w zależności od jej wysokości i kwoty jaka została z niej potrącona) zostanie zwrócona na Twoje konto w przeciągu 14 dni.

Wypożyczając samochód bezpośrednio w wypożyczalni na Majorce:

płacisz cenę za samochód + kwotę wybranego ubezpieczenia LUB zostawiasz kaucję

Jeśli wybierzesz opcję kaucji i uszkodzisz samochód, z tego depozytu zostanie Ci potrącona kwota naprawy pojazdu, a pozostała jej część (w zależności od wysokości kosztu naprawy) zostanie zwrócona na Twoje konto w przeciągu 14 dni.

wynajem samochodu na Majorce; samochody zaparkowane w wypożyczalni
Wynajem samochodu na Majorce – parking wypożyczalni z flotą samochodów

Jakie ubezpieczenia są do wyboru?

Wszystko zależy od wypożyczalni. Niektóre z nich oferują ubezpieczenie podstawowe, które pokrywa tylko koszty naprawy karoserii (np. w przypadku zarysowań czy wgnieceń) oraz ubezpieczenie pełne, które pokrywa koszty naprawy całego samochodu – a przynajmniej powinno [o tym w sekcji ‘na co zwrócić szczególną uwagę’ poniżej] oraz w jego cenę jest wliczona również usługa lawety.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wynająć samochód na Majorce?

Aby wynająć samochód na Majorce musisz okazać ważne prawo jazdy i dowód osobisty/paszport.

Oczywiście potrzebujesz również kartę debetową lub kredytową.

Kto może wynająć samochód na Majorce?

Kierowca musi być pełnoletni i posiadać prawo jazdy przynajmniej od roku – czyli musisz mieć ukończone minimum 19 lat.

Osoby w przedziale wiekowym 19-25 lat są określane jako “conductor novel/conductor joven” – czyli młody kierowca i aby wypożyczyć samochód muszą uiścić dodatkową opłatę z tego tytułu. Ceny mogą się różnić w zależności od wypożyczalni. Jeśli znajdujesz się w tej grupie, przed dokonaniem rezerwacji sprawdź, czy wybrana przez Ciebie wypożyczalnia oferuje możliwość wynajmu pojazdów młodym kierowcom.

Ile osób może prowadzić samochód?

Wypożyczony samochód może prowadzić TYLKO osoba, na którą został podpisany kontrakt na wynajem.

Chyba, że uiścisz dodatkową opłatę za każdego kolejnego kierowcę. Wtedy dane tej osoby (tych osób, jeśli jest ich więcej niż jedna) zostaną również zawarte w kontrakcie i będzie mogła ona prowadzić samochód.

Full/full, full/empty, full/refund – czyli baki paliwa i o co tutaj chodzi?

W zależności od wypożyczalni oferowane są różne opcje, jeśli chodzi o baki paliwa. Zazwyczaj jest to opcja full/full, czyli po prostu otrzymujesz samochód z pełnym bakiem i musisz oddać go również z pełnym.

Istnieją również opcje:

full/empty – czyli otrzymujesz samochód z pełnym bakiem, a oddajesz z pustym (oczywiście “pusty” jest tutaj słowem umownym 😉 chodzi po prostu o zwrot samochodu na rezerwie????). Cena baku paliwa jest tutaj wliczana w całkowitą kwotę wynajmu samochodu;

full/refund – otrzymujesz samochód z pełnym bakiem, oddajesz jak chcesz – pełny, pusty, z połową baku, 3/4… Płacisz w wypożyczalni za pełny bak, a kwota za proporcjonalną część paliwa, którego nie wykorzystałeś, zostanie Ci zwrócona na Twoje konto (pomniejszona o koszt usługi – tankowania…). Tak, ta opcja jest najdziwniejsza ze wszystkich i jeśli akurat zdarzy się tak, że będzie to opcja na Twojej rezerwacji (zazwyczaj przy wypożyczaniu samochodu przez firmę pośredniczącą), osobiście polecam Ci oddać samochód na rezerwie.

Dodatki

Wszystkie pozostałe przedmioty jak np. foteliki dziecięce, czy usługi, np. laweta, ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie karoserii (jeśli sobie tego życzysz, możesz wybrać którąś z nich w przypadku gdy zostawiasz kaucję), są doliczane za dodatkową opłatą.

wynajem samochodu na Majorce, flota samochodów
Wynajem samochodu na Majorce – flota samochodów

Ile jest wypożyczalni na wyspie i jak je znaleźć / jak do nich dojechać?

Wypożyczalni na wyspie jest mnóstwo. Wszystkie główne, największe, znajdują się przy lotnisku – mają one swoje biura na terenie przemysłowym – Polígono Son Oms, lub posiadają niewielkie biura w samej hali przylotów.

Jeśli zarezerwowałeś samochód w firmie, która ma swoją siedzibę na lotnisku, wszystkie informacje o tym, w którym dokładnie miejscu się znajdują i jak tam dojść znajdziesz w Twojej rezerwacji.

Wypożyczalnie znajdujące się na Polígono Son Oms oferują swoim klientom transport z lotniska do biura wypożyczalni, oraz po Twoich zakończonych wakacjach i oddaniu samochodu, zawiozą Cię również z biura na lotnisko. Aby się do nich dostać, wystarczy, że po przylocie na wyspę, wjedziesz na górny poziom lotniska i tam na parkingu zauważysz busy z wypożyczalni. Jeśli nie zobaczysz samochodu z wybranej przez Ciebie wypożyczalni, po prostu chwilkę zaczekaj (na pewno się pojawi, gdyż jeżdżą w kółko).

Jeśli nie masz zamiaru wypożyczać samochodu na cały okres pobytu na wyspie, chcesz tylko wynająć go na kilka dni, to idealną opcją dla Ciebie będzie skorzystanie z małych wypożyczalni, które znajdują się w prawie każdym kurorcie. Są to albo małe wypożyczalnie prywatne, albo biura tych największych, rozsiane po całej wyspie.

Wypożyczalnie oferują również opcję dowozu samochodu do klienta (do hotelu) i późniejszego jego odbioru. W przypadku, gdy w Twoim kurorcie nie znajdziesz żadnej wypożyczalni, możesz po prostu skontaktować się z jakąś, zrobić rezerwację przez telefon i czekać na Twój samochód. Oczywiście ta usługa będzie dodatkowo płatna.

Wszystkie linki do wypożyczalni na Majorce oraz do pośredników znajdziesz na dole pod tym tekstem.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wynajmie samochodu na Majorce?

Jeśli robisz rezerwację przez pośrednika, w momencie jej wydrukowania (lub w wersji elektronicznej), przeczytaj WSZYSTKIE zawarte w niej informacje. Znajdują się tam niezbędne dla Ciebie wskazówki: odnośnie godzin otwarcia biura wybranej przez Ciebie wypożyczalni na Majorce, kwota kaucji, jaka zostanie zablokowana na Twojej karcie kredytowej, ile masz czasu na anulowanie rezerwacji itp. Zaoszczędzi Ci to niespodzianek po przylocie.

Przed podpisaniem kontraktu już w biurze na wyspie, przeczytaj dokładnie CAŁY dokument. Nawet jeśli jest długi i zajmie Ci to chwilę. Znajdziesz w nim informacje o usługach, jakie wybrałeś, godziny otwarcia biura, godzinę do której musisz zwrócić samochód, szczegółowe informacje odnośnie tego, jakie szkody pokrywa wybrane przez Ciebie ubezpieczenie i tutaj UWAGA!

Dowiedz się dokładnie, czy pełne ubezpieczenie (jeśli je wybrałeś) pokrywa WSZYSTKIE wyrządzone szkody – karoserię, opony, felgi, szyby, środek samochodu, lusterka, dach, podwozie. To bardzo ważne, abyś uniknął niespodzianek. Znam przypadki, kiedy ubezpieczenie było sprzedawane jako “pełne”, a w rzeczywistości tak nie było – nie pokrywało np. uszkodzenia podwozia, czy dachu… Każda wypożyczalnia niestety rządzi się swoimi prawami.

W kontrakcie znajduje się również cennik szkód – zarysowania, obicia, wypalone dziury w tapicerce (ciekawostka – w wypożyczonych samochodach nie wolno palić), zgubienie kluczyków, itd. Ten cennik dotyczy głównie osób, które pozostawiają kaucję.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, po prostu pytaj obsługę – są tam po to, aby wyjaśnić Ci wszystko. Lepiej upewnić się trzy razy, niż narażać na niepotrzebny stres.

Jak wygląda odbiór samochodu w wypożyczalni?

Po przylocie na Majorkę, udaj się na górny poziom lotniska. Tam, na parkingu, będzie czekał na Ciebie minibus z wybranej wypożyczalni, który zabierze Cię do biura. Transfer ten jest bezpłatny.

W biurze będziesz musiał okazać dowód osobisty/paszport oraz prawo jazdy. Pracownik wypełni cały kontrakt i wyjaśni Ci wszystkie najważniejsze sprawy.

Po uiszczeniu opłaty i podpisaniu kontraktu, otrzymasz kluczyki do samochodu a pracownik wyjaśni Ci, w którym miejscu owy samochód się znajduje.

Jeśli zostawiasz kaucję, otrzymasz kartkę z rysunkiem samochodu. Będziesz musiał sprawdzić dokładnie cały pojazd i zaznaczyć na rysunku wszystkie zauważone przez Ciebie niedoskonałości. W zależności od wypożyczalni, pracownik idzie do samochodu z Tobą i wypełniacie ten papier razem, w innych robisz to sam. Po wypełnieniu dokumentu, zostaje on podpisany zarówno przez Ciebie jak i osobę, która sporządziła Twój kontrakt i dołączony do całej reszty dokumentów.

Tak samo sprawa ma się w momencie, jeśli wybrałeś opcję z ubezpieczeniem podstawowym, które pokrywa zazwyczaj tylko szkody karoserii. W tym przypadku będziesz musiał sprawdzić tylko felgi i szyby.

W przypadku ubezpiecznia pełnego nie musisz wypełniać żadnego takiego dokumentu. Aczkolwiek dla własnego spokoju polecam obejrzeć cały samochód przed wyjazdem z wypożyczalni.

Po wszystkich formalnościach i odnalezieniu Twojego samochodu wyjeżdżasz z wypożyczalni.

*Polecam zawsze robić dodatkowo zdjęcia wszystkich uszkodzeń zauważonych jeszcze w wypożyczalni.

Jak wygląda zwrot samochodu?

W dniu, w którym oddajesz samochód i kończysz Twoje wakacje na Majorce, przed wylotem, wyjedź na spokojnie wcześniej, aby niepotrzebnie się nie stresować. Nie wiesz ile ludzi będzie oddawało samochód w tym samym czasie, a wszyscy musicie dostać się również na lotnisko. Może się zdarzyć, że będziesz musiał czekać w kolejce na transfer. Dlatego zawsze lepiej jest być chwilę wcześniej.

Zarówno przy wjeździe na teren Polígono Son Oms, jak i przy lotnisku, znajdują się stacje benzynowe, gdzie możesz zatankować, jeśli masz oddać samochód z pełnym bakiem (opcja full/full).

Po dotarciu do Twojej wypożyczalni, kieruj się z samochodem w stronę “Drop off“. Tam pracownik sprawdzi stan pojazdu (przy pełnym ubezpieczeniu nie ma to miejsca) i poziom paliwa, odbierze od Ciebie kluczyki i podpisze dokument o zwrocie samochodu.

Następnie Ty ze wszystkimi bagażami możesz już udać się do miejsca, skąd odjeżdża shuttle (transfer) na lotnisko. Lub, w przypadku wypożyczalni przechowujących swoje samochody na lotniskowym parkingu, musisz ten kawałek po prostu przejść pieszo.

Wszystkie informacje o tym, jak dojechać do Twojej wypożyczalni i w którym miejscu masz zostawić samochód, powinny się znajdować również w Twoim kontrakcie.

Kaucja i ewentualna kwota za niewykorzystane paliwo (przy opcji full/refund) zostaną zwrócone na Twoje konto w ciągu 14 dni.

Pośrednicy/porównywarki cenowe i wypożyczalnie samochodów na Majorce

Pośrednicy:

Wypożyczalnie znajdujące się przy lotnisku na Majorce:

Teraz, kiedy wiesz już wszystko, jeśli chodzi o wynajem samochodu na Majorce, nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci udanego urlopu i szerokiej drogi! 🙂

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, napisz do mnie. Chętnie pomogę!
Mój mail: info@spacerpomajorce
Media społecznościowe: facebook i instagram

error: