Prezenty świąteczne na Majorce – kto przynosi je dzieciom?

6 grudnia czy 24 grudnia? Która z tych dat jest tą najważniejszą w roku dla najmłodszych i tak przez nich wyczekiwaną? Otóż patrząc na tradycje majorkańskie – żadna z powyższych! Kiedy więc otrzymywane są prezenty świąteczne na Majorce?

Kto przynosi dzieciom prezenty świąteczne na Majorce?

Zgodnie z tradycją hiszpańską dzieci otrzymują prezenty od Trzech Króli (Reyes Magos de Oriente), 6 stycznia.

Tradycja Trzech Króli

Trzej Królowie, Mędrcy czy Magowie to według tradycji chrześcijańskiej osoby, które podążając za Gwiazdą Betlejemską, przybyły do miejsca, w którym narodził się Jezus i przekazały mu dary – złoto, kadzidło i mirrę. Majorkini (jak i ogólnie Hiszpanie) uważają, że jest to dobra tradycja i zachowuje w większym stopniu historię biblijną. Właśnie dlatego to Kacper, Melchior i Baltazar są protagonistami Świąt Bożego Narodzenia na Majorce i to oni przynoszą dzieciom prezenty.

trzech kroli, prezenty świąteczne na Majorce
Zgodnie z tradycją to właśnie Trzej Królowie przynoszą dzieciom prezenty świąteczne na Majorce

Święty Mikołaj na Majorce

Postać Świętego Mikołaja na Majorce nie jest tak popularna, jak w większości innych krajów. Jednakże globalizacja, wpływy innych kultur i tradycji sprawiają, że z roku na rok coraz bardziej powszechny staje się zwyczaj znajdowania prezentów pod choinką.

Jako że ferie świąteczne kończą się zaraz po 6 stycznia, dzieciom pozostaje niewiele czasu na zabawę swoimi nowymi prezentami. Dlatego też niektóre rodziny wolą wykorzystać czas Wigilii na wręczenie prezentów swoim pociechom, aby w ten sposób mogły one wykorzystać beztroski czas świąt i nacieszyć się nowymi zabawkami, zanim wrócą do szkoły.

Coraz częściej zdarza się również, że dzieci otrzymują dwa prezenty podczas Świąt Bożego Narodzenia – jeden od Świętego Mikołaja i drugi od Trzech Króli 🙂

Dorośli także wykorzystują czas Wigilii Bożego Narodzenia i właśnie wtedy wymieniają się prezentami, podczas gdy święto Trzech Króli pozostaje zarezerwowane tylko i wyłącznie dla tych najmłodszych.

choinka i prezenty, prezenty swiateczne na majorce
Coraz częściej dzieci na Majorce znajdują swoje prezenty świąteczne pod choinką

Jakie zwyczaje panują w Waszych domach? Kto i kiedy przynosi prezenty? 🙂

error: