Día de Reyes Magos – Święto Trzech Króli na Majorce

Każdy kraj ma swoje własne tradycje i obchody, a nawet w okresie Bożego Narodzenia często różnią się one w całej Europie. Tak, jak tradycje bożonarodzeniowe na Majorce różnią się od naszych polskich, tak samo inaczej obchodzi się tutaj 6 stycznia Święto Trzech Króli. Jak wyglądają tradycje związane z tym dniem na Majorce? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Święto Trzech Króli – Día de Los Reyes Magos

6 stycznia, a co za tym idzie Święto Trzech Króli, jest to najbardziej wyczekiwany dzień w roku przez wszystkie dzieci w całej Hiszpanii. Powód jest bardzo prosty! To właśnie Kacper, Melchior i Baltazar, a nie Święty Mikołaj, przynoszą dzieciom prezenty!

Tradycja Trzech Króli na Majorce

Trzej Królowie, Mędrcy czy Magowie to według tradycji chrześcijańskiej osoby, które podążając za Gwiazdą Betlejemską, przybyły do miejsca, w którym narodził się Jezus i przekazały mu dary – złoto, kadzidło i mirrę.

Majorkini (jak i ogólnie Hiszpanie) uważają, że jest to tradycja, która w większym stopniu zachowuje historię biblijną. Dlatego też to właśnie Kacper, Melchior i Baltazar są protagonistami Świąt Bożego Narodzenia na Majorce i to oni przynoszą dzieciom prezenty.

Jak wyglądają obchody Święta Trzech Króli na Majorce?

Świętowanie rozpoczyna się już 5 stycznia. Popołudniu organizowane są Cabalgatas de Reyes – Parady Trzech Króli. Cały spektakl rozpoczyna się w porcie (w Palmie oraz we wszystkich innych miasteczkach z dostępem do morza), gdzie rodziny zbierają się, aby powitać wpływających łodzią do portu Kacpra, Melchiora i Baltazara. Następnie wszystkie główne ulice mienią się kolorami, podczas gdy Królowie, wraz z całym orszakiem, przemierzają je w rytm muzyki konno lub na wielkich platformach, rzucając dzieciom cukierki.

W filmiku poniżej możesz zobaczyć jak to wygląda:

Cabalgata de Reyes Magos – Parada Trzech Króli – Majorka

Po powrocie do domu wszystkie dzieci przygotowują posiłek (zazwyczaj są to ciasteczka, mleko) dla Królów oraz ich zwierząt (marchewki, słoma).

Następnego ranka, 6 stycznia, po przebudzeniu najmłodsi znajdują prezenty, które w odpowiedzi na ich prośbę zamieszczoną w liście, pozostawili im właśnie Trzej Królowie. Jeśli zachowanie któregoś z dzieci nie było do końca satysfakcjonujące w minionym roku, otrzymuje ono oprócz prezentu również słodki węgiel.

Roscón de Reyes

Kolejną, słodką tradycją Święta Trzech Króli na Majorce jest Roscón de Reyes – jest to ciasto drożdżowe w kształcie pierścienia, przełożone bitą śmietaną lub kremem (albo bez nadzienia) i udekorowane kandyzowanymi owocami i płatkami migdałowymi.

Roscón kryje w sobie dwie niespodzianki – figurkę króla i ziarnko fasoli. Osoba, która podczas jedzenia ciasta, w swoim kawałku znajdzie fasolę, będzie zmuszona zapłacić za nie w przyszłym roku. Natomiast ten, kto trafi na figurkę króla, w tym dniu żartobliwie nazywany jest królem i na głowę zakłada papierową koronę, która dołączona jest do ciasta.

error: